12.02.2020

Na wylot do krajów tropikalnych w czasie, kiedy w Polsce jest zimno i ponuro, czeka wiele osób. Strefa międzyzwrotnikowa oferuje bardzo duży wybór. Kraje Ameryki Południowej, Środkowej, Afryki, Tajlandia, Laos czy Australia to tylko niektóre propozycje. Planując wyjazd w tropiki należy pamiętać o tym, że wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza, choroby niewystępujące w naszym klimacie oraz obniżone standardy sanitarne mogą popsuć wypoczynek. Warto zatem pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu, które – owszem – nie uchroni od zachorowania – ale zagwarantuje szybką pomoc medyczną opłaconą przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie kosztów leczenia warto wykupić przed każdą podróżą.

Ciepłe wakacje, gdy u nas zima 

Wiele osób marzy o wakacjach w ciepłych krajach, kiedy u nas temperatura jest niska, a dzień krótki. Wyjazd do ciepłego i słonecznego kraju może pomóc w naładowaniu baterii i oderwaniu się od codziennych obowiązków. Wyjazdy do krajów tropikalnych są niezwykle popularne. Podróżujemy zarówno z biurami podróży, jak i organizując cały pobyt na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać o zagrożeniach, które tam na nas czekają – chorobach, które w naszej strefie klimatycznej nie występują. Do takich chorób zalicza się np. dur brzuszny, polio, tężec, czy też amebozę, malarie. Podczas zarażenia którąkolwiek z wymienionych chorób (lub innymi), konieczna jest opieka medyczna, a często także hospitalizacja. Dlatego, decydując się na wypoczynek w tropikach koniecznie należy wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. 
 

Trzy odpowiedzialne kroki przed wakacjami w tropikach

Jeżeli decydujemy się na wyjazd do tropików, warto wykonać trzy bardzo ważne kroki. 

Pierwszy z nich, to wejście na stronę https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych w celu sprawdzenia aktualnych informacji dotyczących kraju, do którego chcemy się wybrać. Znajdują się tam najważniejsze informacje dla podróżujących. 

Drugim krokiem jest udanie się do lekarza, w celu wykonania szczepień ochronnych. W zależności od regionu zaleca się szczepienia przeciwko: durowi brzusznemu, WZW A i B, tężcowi i błonicy, polio, meningokokom. 

Uwaga! Szczepienia nie gwarantują, że na wakacjach w strefie tropikalnej nie zachorujemy. Owszem, zmniejszają one zagrożenie, jednak na niektóre choroby tam powszechne, nie ma szczepień. Jedną z takich chorób jest ameboza, wywołana przez amebę, pierwotniaka występującego na terenie Afryki, ale również w Ameryce Środkowej oraz Indiach. Amebozą można zarazić się również w Indonezji. Nie można zaszczepić się również przeciwko malarii, która występuje w Afryce, Ameryce Środkowej oraz Południowej, a także Oceanii, Azji Wschodniej oraz Południowo Wschodniej. Wypoczywając w strefie tropików, warto udać się do lekarza po leki przeciw malarii. 

Trzecim krokiem jest zgłoszenie się do dobrego ubezpieczyciela, w celu wykupienia polisy na wakacje. O ile na terenie Unii Europejskiej karta EKUZ jest respektowana (chociaż nie zawsze w takim stopniu, w jakim się tego spodziewamy), to wyjeżdżając poza Europę, musimy być przygotowani na pokrycie wszystkich kosztów leczenia ewentualnej choroby lub wypadku. Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd jest zatem obowiązkiem każdego wyjeżdżającego. 
 

Kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa 

Ubezpieczenie wyjazdowe powinno być idealnie dopasowane do zagrożeń, które występują w danym regionie. Polisa powinna gwarantować ubezpieczenie zdrowotne za granicą (ubezpieczenie kosztów leczenia), opiewające na wysoką kwotę. Polisa ta powinna uwzględniać rozszerzenie o choroby tropikalne. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że standard w niektórych szpitalach w krajach egzotycznych, może znacznie odbiegać od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego ubezpieczenie powinno zapewniać również transport medyczny do Polski. Kompleksowa ochrona zawiera także ubezpieczenie w razie kradzieży dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych rzeczy, np. bagażu, sprzętu. Ważne jest również OC, a także ubezpieczenie rezygnacji z wycieczki. 

W Colonnade zapewniamy najwyższą jakość ochrony. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Przed wyjazdem warto zapisać numer do Centrum Assistance, aby zawsze móc skontaktować się z ubezpieczycielem: +48 22 483 39 70.