04.03.2019

Polskie szlaki są wyjątkowo piękne.

Góry każdego roku przyciągają wielu turystów. O każdej porze roku na szlakach można spotkać miłośników wycieczek górskich, którym nie przeszkadza piekące słońce, silny jesienny wiatr lub śnieg i mróz. Dla jednych chodzenie po górach jest formą wyciszenia się, inni wspinają się na szczyty, aby wyjść ze swojej strefy komfortu i przekroczyć własne granice. Bez względu na to, jaki jest cel wyprawy, każdy planujący wyjazd w góry powinien pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym na wyjazd.

 

Ubezpieczenie w polskich górach

W polskich górach, każdy obywatel ma zapewnione ubezpieczenie kosztów leczenia. Nie trzeba również martwić się kosztami ratownictwa oraz akcji poszukiwawczej. Jeżeli przydarzy się nieoczekiwana sytuacja, polski turysta nie musi denerwować się o ponoszenie kosztów z własnej kieszeni. Jednak, należy pamiętać, że państwo nie zawsze pokryje wszystkie koszty. Jednym z ubezpieczeń, które warto wykupić, jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki takiemu ubezpieczeniu, ubezpieczony może liczyć na wypłatę odszkodowania, dzięki któremu jego powrót do zdrowia będzie łatwiejszy. Niestety, podczas górskich wędrówek, zarówno w zimie, jak i w lecie, często zdarzają się wypadki, w wyniku których konieczna jest długa rekonwalescencja, np. złamanej kończyny. Ubezpieczenie NNW to również pomoc finansowa dla rodziny w sytuacji śmierci ubezpieczonego.

Oprócz odszkodowania, gdy wystąpi trwały uszczerbek na zdrowiu lub inwalidztwo, ubezpieczony może starać się również o wypłacenie środków za czas pobytu w szpitalu oraz w razie niezdolności do wykonywania swojej pracy w wyniku doznania nieszczęśliwego wypadku.

 

UWAGA! 

W 2018 roku TOPR przeprowadził blisko 700 akcji ratunkowych. 

209 razy ratownicy musieli używać śmigłowca.
Aż 766 osobom udzielono pomocy, z czego 254 transportowane były przy pomocy śmigłowca. Niestety, znaczna część z tych osób odniosła w górach urazy ciężkie, bo aż ponad 300! 

U ponad 200 osób odnotowano urazy lekkie.

 

Warto także zdecydować się na ubezpieczenie OC. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w górach może okazać się bardzo potrzebne. Wyobraź sobie sytuację, że wychodzisz na jeden z najbardziej obleganych szczytów. Kilka kroków za Tobą znajdują się inni turyści. Nagle potykasz się, czy to z powodu kamienia, którego nie zauważyłaś, śliskiej powierzchni, czy może zwykłego zapatrzenia na piękne widoki. W wyniku poślizgnięcia osoba za Tobą przewraca się i łamie nogę. Dzięki posiadanej polisie ubezpieczeniowej, koszty leczenia osoby poszkodowanej zostaną pokryte.

Sporty ekstremalne? Powinieneś się ubezpieczyć nawet w Polsce!

Bardzo często podczas wypełniania dokumentów dotyczących ubezpieczenia turystycznego, ubezpieczany jest pytany o to, czy będzie uprawiał sporty ekstremalne. Często wyobrażamy sobie, że sporty ekstremalne, czy sporty podwyższonego ryzyka to np. skoki ze spadochronem lub inne, przeznaczone dla bardzo odważnych osób i odpowiadamy, że nie, my takich sportów uprawiać nie będziemy. Tymczasem, do sportów podwyższonego ryzyka zalicza się także np. trekking powyżej 3000 m n.p.m., wspinaczka wysokogórska, skalna i skałkowa, czy kolarstwo górskie lub jazda na rowerze poza wyznaczonymi trasami.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę –
na pewno niepotrzebne?

Wiele osób mówi: „nie potrzebuję ubezpieczenia zdrowotnego za granicą, ponieważ jadę tylko w polskie Tatry”. Na miejscu może okazać się jednak, że turysta zachęcony opowieściami o jeszcze piękniejszych widokach, albo łagodnych podejściach na najwyższe szczyty od strony słowackiej, skusi się na jedno lub dwudniowy wyjazd za granicę. Jeżeli w tym czasie cokolwiek stanie się mu na stoku, będzie on musiał ze swojej kieszeni pokryć wszystkie koszty ratownictwa medycznego i leczenia. Dlatego tak ważne jest dokładne przemyślenie, czy na pewno ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą nie będzie potrzebne.

Colonnade oferuje szeroki zakres ubezpieczenia: 

ubezpieczenia wyjazdów krajowych, zagranicznych, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu i wiele innych. Dodatkowo, istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia podróżnego online – wygodnie, bez wychodzenia z domu. 

Bądź zawsze ubezpieczony!