24.10.2019

Każdy ma nadzieję, że jego wakacje będą czasem szczególnym. 

Po ciężkim roku pracy, mamy ochotę odetchnąć. Jednak, niektórym na wakacjach przydarzają się wypadki lub kontuzje, które okazują się być bardzo kosztownymi! Pobyt w szpitalu może kosztować wielokrotnie więcej aniżeli pobyt w luksusowym hotelu. Oczywiście nie zawsze zapłacimy za hospitalizację – wystarczy posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Niestety, wiele osób o tym zapomina.

 Gdzie jest najdrożej?

Światowa organizacja Zdrowia stworzyła listę krajów, w których leczenie szpitalne jest najdroższe. Z przeprowadzonej analizy wynika, że krajem, w którym pobyt w szpitalu (bez leków oraz badań) jest najdroższy okazuje się Monako. Koszt pobytu w szpitalu szacuje się na więcej niż 12 tysięcy złotych. Kolejny na liście jest Luksemburg, gdzie za łózko zapłacimy blisko 7 tysięcy złotych. W Norwegii natomiast doba leczenia szpitalnego wynosi ponad 5 tysięcy złotych. Wcale nie lepiej jest w Katarze czy Szwajcarii. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich cena za pobyt w szpitalu to ok. 3 tysięcy złotych.

Podane kwoty dotyczą wyłącznie jednej doby w szpitalu. Najczęściej pobyt w szpitalu trwa kilka dni. Do kosztów należy doliczyć wykonywanie specjalistycznych badań oraz leki. Kwota, którą możemy zapłacić za brak ubezpieczenia może być zatem kilka razy wyższa niż koszt całych wakacji.

EKUZ nie zawsze ochroni

Aby skorzystać z systemu publicznej opieki zdrowotnej UE, nie wystarczy być obywatelem Unii Europejskiej. Trzeba posiadać kartę EKUZ. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie zapewnia ona kompleksową ochronę. Otóż, w danym raju na kartę EKUZ refundowane są wyłącznie takie zabiegi i usługi medyczne, które refundowane są w kraju wydania karty. Dodatkowo EKUZ nie obejmuje transportu do Polski. Poza Unią Europejską karta EKUZ jest bezużyteczna. Dlatego tak ważne jest ubezpieczanie kosztów leczenia na wyjazd za granicę.

Nie ma jednego dobrego ubezpieczenia dla każdego

Wyjeżdżamy do różnych krajów. Chorujemy na różne choroby. Lubimy robić różne rzeczy podczas wakacji. Nikt z nas nie jest taki sam. Oznacza to, że również ubezpieczenie na wyjazd nie może być takie same dla każdego. Nie ma jednego, uniwersalnego ubezpieczenia. Zupełnie innej polisy potrzebują osoby lubiące wylegiwać się na plaży, a innej osoby lubiące skoki ze spadochronem czy ekstremalne spływy kajakowe. Inna polisa przygotowywana jest, kiedy na wakacje jedzie człowiek w pełni zdrowy, a inna, kiedy cierpi na choroby przewlekłe. Należy o tym pamiętać.

3 cenne rady – jak kupować ubezpieczenie wyjazdowe

Po pierwsze, nie zostawiaj zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę. Może okazać się wtedy, że w pośpiechu nie zwrócisz uwagi na ważne aspekty umowy.

Po drugie, upewnij się, że zakres ochrony spełnia Twoje oczekiwania. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zadzwoń do nas +48 22 276 26 02. Po trzecie, zapisz w telefonie numer polisy ubezpieczeniowej.

Możesz zapisać ją również na mniejszej karteczce i włożyć do portfela. Polisę warto także wydrukować i mieć ją ze sobą w trakcie podróży.

Ubezpieczanie zdrowotne za granicą wykupione online

Często zdarza się, że nie wykupujemy ubezpieczeń tłumacząc się brakiem czasu. Wiele osób w natłoku obowiązków przed wakacjami zapomina o tym, że warto wybrać się do ubezpieczyciela. Przed wyjazdem wakacyjnym należy domknąć wszystkie sprawy w pracy, spakować się, dopilnować atrakcji, hoteli i wielu innych rzeczy. Często przed wyjazdem konieczne są również zakupy: nowych ubrań czy sprzętu. W tym całym natłoku obowiązków na drugi plan schodzi zakup ubezpieczenia. Oczywiście nie powinno tak być, ale w wielu przypadkach to właśnie brak czasu decyduje o niewykupieniu polisy. Odkąd jednak ubezpieczenie na wyjazd można zakupić online, nikt nie powinien mieć już takiej wymówki. Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę można zakupić wszędzie bez względu na porę dnia. W razie jakichkolwiek pytań można skontaktować się z konsultantem telefonicznym. Proste prawda?