20.02.2020

Przepisy wizowe i języki urzędowe cz. 2: Ameryka Południowa

W tym artykule zajmiemy się przybliżeniem informacji dotyczących przepisów wizowych oraz języków urzędowych w najczęściej odwiedzanych krajach Ameryki Południowej. Informacje te są niezbędne podczas planowania swojej wakacyjnej podróży. Niektóre kierunki wakacyjne wymagają długiego, bo nawet kilkutygodniowego przygotowania, obejmującego szczepienia, formalności urzędowe, a także ubezpieczenie podróżne, którego nie może zabraknąć!

Podróż do Ameryki Południowej to marzenie wielu Polaków i ogromna przygoda. Jest to kontynent egzotyczny, w niektórych regionach dziki i niedostępny, kuszący pięknem natury i odmiennością kulturową. Zwiedzanie Ameryki Południowej może okazać się jedną z największych i najwspanialszych przygód w życiu, pod warunkiem, że dobrze się przygotujemy. 
 

Co należy zrobić przed wyjazdem? 

Przed wyjazdem do krajów Ameryki Południowej, przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w poszczególnych państwach można znaleźć na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Oprócz tego, należy zadbać o szczepienia oraz o ubezpieczenie na podróż

Konieczne i zalecane szczepienia 

Większość szczepień przed podróżą do poszczególnych krajów Ameryki Południowej to szczepienia zalecane. Są jednak także szczepienia obowiązkowe i należy o tym pamiętać. Przykładem jest szczepionka przeciwko żółtej gorączce, która jest obowiązkowa, kiedy chcemy zwiedzić Gujanę Francuską. Występowanie na tym regionie tej choroby jest wysokie. Zaleca się również, aby zaszczepić się przeciwko żółtej gorączce planującym podróż do Argentyny, Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Kolumbii, Paragwaju, Peru oraz Wenezueli. Boliwia jest także krajem o wysokim ryzyku zakażenia cholerą, dlatego zaleca się również szczepienie przeciwko tej chorobie. Inne szczepienia, a więc przeciwko durowi brzusznemu, wściekliźnie, WZW A , WZW B, błonicy oraz tężcowi nie są konieczne i wymagane, jednak są zalecane dla własnego bezpieczeństwa przed podróżą do większości krajów Ameryki Południowej. Szczepienia wpisywane są do książeczki WHO. 

Na kilka, a nawet kilkanaście tygodni przed podróżą warto zatem wybrać się do lekarza, aby to on zdecydował, na co powinniśmy się zaszczepić. Oprócz wskazań istotną rolę odgrywają indywidualne preferencje, stan zdrowia, ewentualne przeciwskazania, a także odbyte już szczepienia (np. czas trwania ochrony szczepionki przeciwko durowi brzusznemu szacowana jest na <20 lat). 

Polisa turystyczna do krajów Ameryki Południowej 

Aby bezstresowo podróżować po Ameryce Południowej, nie martwiąc się o ewentualne koszty poniesione za pobyt w szpitalu, usługę medyczną czy koszty nieoczekiwanych zdarzeń losowych, warto oczywiście wykupić polisę. Ubezpieczenie w podróży powinno opiewać na wysoką sumę świadczeń, powinno zawierać również organizację leczenia, pokrycie kosztów leczenia, pokrycie kosztów transportu medycznego. Możliwe jest także rozszerzenie ubezpieczenia o choroby przewlekłe, sporty ekstremalne, koszty rezygnacji z biletów lub z całej wycieczki. Dobre agencje ubezpieczeniowe zapewniają również ochronę przed atakami terroru. Wybierając się poza unię Europejską należy pamiętać, że tracimy  wszystkie przywileje związane z posiadaniem karty EKUZ. Ochronę zapewnia nam wyłącznie ubezpieczanie zakupione na odpowiednio wysoką kwotę. Polisę można zakupić nawet bez wychodzenia z domu – ubezpieczenie turystyczne online to bardzo wygodna forma zakupu! 

Najpopularniejsze kierunki i najważniejsze informacje

Argentyna – językiem urzędowym jest hiszpański. Podczas wjazdu wymagany jest paszport ważny pół roku od dnia przyjazdu oraz bilet powrotny. Bardzo często podróżujący pytani są na granicy, gdzie zamierzają się zatrzymać. Polscy obywatele podróżują bezwizowo do 90 dni. 

Brazylia – wjeżdżając do Brazylii sprawdzany jest paszport, ważny minimum 180 dni od dnia przyjazdu. Należy posiadać również bilet powrotny oraz pieniądze na pobyt. Językiem urzędowym jest portugalski. Polscy obywatele mogą bez wizy przebywać w Brazylii do 90 dni w okresie półrocznym. Przy wjeździe otrzymuje się kartę wjazdu. Należy zawsze mieć ją przy sobie. 

Chile –  językiem urzędowym jest tu język hiszpański. Podczas wjazdu wymagany jest ważny paszport. Bez wizy można przebywać na terytorium kraju do 90 dni. Przy wjeździe każdy dostaje kartę PDI, która należy zawsze mieć przy sobie. 

Peru – obowiązują tu aż trzy języki urzędowe i oprócz hiszpańskiego, jest to język keczua i ajmara. Podróżującemu potrzebny jest ważny paszport, a wiza nie jest potrzebna, o ile podróżuje on w celach turystycznych. W Peru można spędzić bez wizy do 183 dni w roku. Podczas wjazdu do kraju wymagane jest jednak podanie orientacyjnej daty wyjazdu.  

Wenezuela – należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od dnia przyjazdu oraz bilet powrotny. Językiem urzędowym jest język hiszpański. Polscy obywatele mogą przebywać w tym kraju bez wizy do 90 dni, przy czym na granicy wypełniana jest karta migracyjna.  

Zainteresowanych wyjątkową przygodą w Ameryce Południowej zapraszamy do skorzystania z oferty ubezpieczenia podróżnego w Colonnade. Na każde z Państwa pytań chętnie odpowiemy. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego – Biuro obsługi Klienta Colonnade +48 22 276 26 02.