29.09.2022

Pierwszy cyberatak

Na przełomie lat 60’ i 70’ ubiegłego wieku świat doświadczył pierwszego „cyberataku” – to, co na początku było nieszkodliwym żartem, utorowało drogę nowej kategorii działalności kryminalnej – cyberprzestępczości. Od tego czasu ataki stały się bardziej wyrafinowane, z wykorzystaniem m.in. złośliwego oprogramowania, ransomware[1] i ataków phishingowych[2]. Kiedy patrzymy na stale rozwijające się i wpływające na nas wszystkich środowisko cybernetyczne, jedno jest jasne – liczba i dotkliwość cyberataków rośnie z roku na rok i nie wygląda na to, aby w przewidywalnej przyszłości miało się to zmienić.

Ryzyko cybernetyczne

To, co charakterystyczne dla ryzyka cybernetycznego, to fakt że nikt nie jest bezpieczny. Nie ma firm za małych ani za dużych, nie ma znaczenia położenie ani rozproszenie geograficzne, nie ma też znaczenia branża, w jakiej pracujemy – każdy może (i często jest) być celem ataku.

Należy dodać, że bezpieczeństwo to ciągły proces. Praktyka wskazuje, iż mimo stosowania coraz lepszych procedur i zabezpieczeń, zarówno fizycznych jak i systemowych, przestępcom nadal udaje się je złamać i doprowadzić do straty. Nie można też zapomnieć, że nawet najlepszy system zabezpieczeń okaże się bezradny wobec zagrożenia pochodzącego z wewnątrz – w postaci pracowników działających niechcący lub, co gorsza, umyślnie.

Zmiany w produkcie Cyber Guard Colonnade

W odpowiedzi na opisane zagrożenia Colonnade oferuje pokrycie ubezpieczeniowe ryzyk cybernetycznych i nieprawidłowego postępowania z informacjami w nowej, lepszej odsłonie. Do podstawowych zmian, jakie wprowadziliśmy należy:

  • pokrycie kosztów wymiany systemów komputerowych po szkodzie na nowsze
  • pokrycie kosztów ponownej instalacji, przywrócenia, wymiany oprogramowania
  • pokrycie kosztów usunięcia złośliwego oprogramowania
  • pokrycie kosztów dobrowolnego wyłączenia systemu komputerowego w celu mitygacji szkody
  • przedłużenie okresu na zgłaszanie roszczeń.


Zapraszamy Państwa do kontaktu oraz na www, gdzie znajduje się pełna treść OWU.

Michał Jatczak

STARSZY SPECJALISTA DS. UBEZPIECZEŃ FINANSOWYCH


Nowe warunki Cyber Guard to kolejna z zapowiedzianych zmian, której celem jest poprawa Państwa satysfakcji ze współpracy z Colonnade. Wierzymy, że odświeżone warunki są bardziej czytelne i wygodne w użyciu.

Wprowadzane przez nas zmiany dotyczą również wniosku, który będzie w sposób precyzyjny określał zagadnienia związane z analizą ryzyk cybernetycznych.

Kolejne zmiany już wkrótce!


Paweł Piwowarski

DYREKTOR DEPARTAMENTU UBEZPIECZEŃ FINANSOWYCH[1] Słowo ransomware pochodzi od ransom – okup, i software – program komputerowy. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które ogranicza lub blokuje dostęp użytkowników do różnych systemów lub plików. Ransomware ma zdolność szyfrowania plików i blokowania lub wyłączania ich zawartości, może też zablokować komputer, tablet, smartfon itp. urządzenia. Sprawcy instalacji złośliwego oprogramowania oferują usunięcie go pod warunkiem zapłacenia okupu.

[2] Phising to metoda oszustwa, która polega na wyłudzeniu od użytkownika jego osobistych danych np. haseł, numeru karty kredytowej, numeru konta bankowego i innych poufnych informacji. Przestępca wysyła e-maili łudząco podobny do tych, których nadawcami są legalne organizacje czy pracodawca.