19.03.2023

Wysokość składki ubezpieczeniowej – od czego zależy?

Wysokość składki ubezpieczeniowej często wpływa na decyzję o zakupie polisy. Od czego zależy ta suma? Dlaczego się zmienia? Firmy ubezpieczeniowe muszą uwzględnić wiele czynników. Poznaj je.


Ryzyko

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wysokość składki ubezpieczeniowej jest ryzyko. To nic innego jak stopień prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia. Na jego poziom wpływają trzy czynniki: czynność, sytuacja i obszar.

Czynność, którą ubezpieczamy, może wiązać się z większym lub mniejszym ryzykiem. Jest nią, np. jazda samochodem. Z pozoru to nic ekstremalnego. Jednak w świetle bezpieczeństwa ubezpieczonego czynność ta wiąże się z większym ryzykiem niż, np. przebywanie w domu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nurkowania, które jest bardziej ryzykowną czynnością niż poranne bieganie.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ryzyko ubezpieczenia jest sytuacja. Wyjaśnimy to na przykładzie ubezpieczenia podróżnego na wyjazd do kraju o wysokim poziomie przestępczości. Ta sytuacja oznacza, że towarzystwo podejmuje wyższe ryzyko chroniąc ubezpieczonego. Podobnie jest z ubezpieczeniem, które obejmuje ekstremalne aktywności, np. skok ze spadochronem czy wspinaczkę górską.

Na ryzyko wpływa także obszar. Dotyczy miejsca, w którym przebywa ubezpieczony. Jako przykład wykorzystajmy dom. Jeden stoi w spokojnej okolicy, drugi w bezpośrednim sąsiedztwie gór. Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę, że w drugim przypadku wzrasta zagrożenie lawinowe. W związku z tym wysokość ubezpieczenia może wzrosnąć. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na skalę ryzyka, jaką podejmuje Colonnade. Większość naszych produktów chroni Cię 24h na dobę na terenie całej Polski.

Wszystkie te czynniki są brane pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe, gdy ustalają wysokość składki ubezpieczeniowej. Im większe ryzyko, tym wyższa składka.

Wiek

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy także od wieku ubezpieczanego. W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych, składka będzie wyższa dla osób starszych. Ryzyko zachorowania na poważne choroby zwiększa się wraz z wiekiem.

Czy to oznacza, że młodsze osoby mają niższą składkę? Nie zawsze. Dla przykładu, młodsze osoby często prowadzą bardziej aktywny tryb życia, uprawiają ekstremalne sporty. Może to wpłynąć na zwiększenie ryzyka wypadku podczas aktywności sportowej. Rośnie ryzyko, a tym samym rośnie składka ubezpieczenia.

Styl życia i zdrowie

W wielu przypadkach, nim poznasz warunki wybranej przez siebie polisy, zostaniesz zapytany o stan zdrowia. Nie powinno Cię to dziwić. W ubezpieczeniowej terminologii nazywa się to „ankietą medyczną”. Te kilka faktów dotyczących Twojego zdrowia ułatwi ubezpieczycielowi obliczenie ryzyka. A to, jak już wiesz wpływa na wysokość składki.

Czy to oznacza, że osoby cierpiące na jakieś choroby nie mogą wykupić polisy? To zależy od produktu. Przykładowo ubezpieczenie NNW „Moja bezpieczna rodzina” od Colonnade jest dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek czy wykonywany zawód.

Indywidualne podejście

Ubezpieczenia nie są towarem, który bierzesz z półki. To produkty tworzone z myślą o tym, by sprostać indywidualnym potrzebom każdego klienta. Dlatego od Ciebie i pakietów, które wybierzesz zależy, jak wysoka będzie miesięczna składka. Dlatego pytanie o wysokość składki nie znajdzie ostatecznej odpowiedzi. Kwota wykrystalizuje się dopiero, gdy poznamy Twoje potrzeby.

Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z konsultantem BOK. Pracownicy są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku
pod numerem: +48 22 276 26 00.

Ubezpieczenia towarzyszą nam na co dzień, a ich zakres obejmuje niemal każdy aspekt naszego życia: od majątków, po zdrowie i sytuacje losowe. Stanowią ważną ochronę finansową dla nas i naszych bliskich.