19.08.2019

Wybierasz się na wakacje zagraniczne? – Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniach na wyjazd!

Jako najistotniejszy element każdej polisy wyjazdowej, uznaje się koszty leczenia. Jeśli jest to wycieczka w granicach Europy, najlepiej, aby było to nie mniej niż 30 tysięcy euro. Pamiętajmy jednak, aby nie kierować się wyłącznie ceną, gdyż o wiele ważniejszy jest chociażby sam zakres ochrony, który powinien być odpowiednio dopasowany do naszych planów, a także miejsce, do którego się udajmy i ilości uczestników wyjazdu.

Ubezpieczenie wakacyjne to swojego rodzaju ochrona podczas podróży, bez względu na to, czy znajdujemy się w kraju, czy za granicą. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dla nas gwarancja pokrycia wszelkich kosztów leczenia, a także swojego rodzaju ochrona w przypadku nieszczęśliwych wypadków. Co więcej, każda polisa może być uzupełniona o wiele elementów dodatkowych, a wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszą ochronę. Zanim jednak dokonamy zakupu ubezpieczenia wyjazdowego, najlepiej zapoznać się z tzw. OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

 

Dlaczego tak naprawdę potrzebujemy ubezpieczenia turystycznego?

Posiadając dobre ubezpieczenie turystyczne, jesteśmy chronieni przed wszelkimi wydatkami, których z reguły nie przewidujemy. Będzie to np. rehabilitacja, leczenie poza granicami kraju, powrót do domu po wypadku, skrócony urlop, opóźniony lot, czy też skradziony bagaż. W każdej z tych sytuacji, czekają nas dodatkowe, a często niemałe koszty. Z uwagi na ochronę własnych funduszy, o wiele bardziej opłaca się zainwestować w dobrą polisę, niż ryzykować wydatek kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

 

Jak odpowiednio podejść do wyboru polisy?

W wypadku każdego ubezpieczenia na wyjazd, zawsze najważniejsze są koszty leczenia, ponieważ to właśnie problemy ze zdrowiem generują największe wydatki. Chociażby lekarskie wizyty, lekarstwa i inne środki medyczne, transport itd., to wszystko usługi, które będą nas wiele kosztować, a odpowiednia polisa ochroni nas przed tymi opłatami. W granicach Europy, możemy liczyć na częściowo bezpłatną pomoc medyczną, która zapewnia nam tzw. karta EKUZ. Minimalna suma gwarantowana nie powinna wynosić mniej niż 20 tysięcy euro, jednak zaleca się, aby było to chociaż 30 tysięcy euro. Jeśli wybieramy się już poza Europę, lepiej, żeby było to przynajmniej 60 tysięcy euro. Kiedy wybieramy się do państw, w których wiadome jest, że koszty leczenia są bardzo wysokie (USA, Australia, czy też Kanada), warto skorzystać z ubezpieczenia na wyjazd za granicę, bez sumy gwarantowanej, gdyż nie ma wówczas żadnego limitu. Jeżeli mamy świadomość występowania u nas trwałych schorzeń, konieczne jest też rozszerzenie polisy o konkretny dodatek, gdyż zachodzi wówczas większe ryzyko różnych dolegliwości. Podobne sytuacje występują w wypadku kobiet w ciąży.

 

Odszkodowanie

Wszystkie ubezpieczenia na wakacje, powinny zapewnić nam też tzw. NWW. Jeśli zatem poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu, będzie przysługiwało nam odpowiednie odszkodowanie finansowe. Jeśli doszłoby nawet do śmierci, pieniądze otrzymuje wówczas rodzina. W takim wypadku, jest to rekompensata za straty moralne, dyskomfort i poniesiony ból. Ogólnie, odszkodowanie wypłaca się w formie pewnej części procentowej od gwarantowanej sumy, gdzie bywają to sumy od pięciu tysięcy złotych, aż po kwoty sięgające nawet kilkuset tysięcy euro.

Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej jest przydatne nie tylko nam, ale przede wszystkim kondycji naszego portfela. Wystarczy, że my lub nasi podopieczni staniemy się sprawcami nieumyślnej szkody na mieniu osób trzecich, to konieczne odszkodowanie opłaci za nas firma ubezpieczeniowa, uwzględniając jednak gwarantowaną sumę naszego ubezpieczenia zagranicznego.

 

Polisa z dodatkami…

Ubezpieczenie nie musi zamykać się w standardowych ramach, gdyż zawsze możemy pokusić się o rozbudowanie polisy o różne dodatkowe, ale i nieobowiązkowe dodatki, które bywają warte naszej uwagi. Jednym z nich będzie np. ochrona bagażu, w sytuacji jego zgubienia, zniszczenia bądź kradzieży możemy liczyć na rekompensatę za utracone mienie. Co więcej, kiedy podróżujemy samolotem, możemy nawet ubezpieczyć się od opóźnienia bagażu oraz samego lotu.

 

Ubezpieczenie dla osób pragnących spędzać wakacje aktywnie

W wypadku, gdy podczas naszych wakacji, planujemy być aktywni bądź po prostu uprawiać jakiś sport, musimy się zorientować czy nasze ubezpieczenie nie wymaga rozszerzenia zakresu ochrony. Wyróżnia się wiele dyscyplin sportowych, które jawią się jako ekstremalne lub podwyższonego ryzyka. Są to informacje, które będą dla nas dostępne we wspomnianym wcześniej OWU, a także wszędzie indziej, gdzie widnieją szczegóły oferowanej usługi. Jeśli tego nie dopilnujemy, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało prawo odmówić nam pokrycia kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie podczas uprawiania ryzykowanych sportów. W wypadku sportów, które uprawiane są na świeżym powietrzu, jak chociażby górskie wycieczki, rejsy na morzach, czy też jazda na nartach, jesteśmy zobowiązany do posiadania ubezpieczenia, które zagwarantuje nam pokrycie kosztów ratownictwa. Nie zaszkodzi także, jeśli ochrona będzie obejmowała też nasz sprzęt sportowy, gdyż zawsze istnieje ryzyko jego kradzieży, zniszczenia bądź po prostu zgubienia.

 

Klauzula alkoholowa – co oznacza i czego dotyczy?

W wypadku pewnych firm ubezpieczeniowych, spotkamy się z pewnym rozszerzeniem, które zakłada tzw. klauzulę alkoholową, której zakres obejmuje NWW oraz ochronę kosztów leczenia. Okaże się ona przydatna wtedy, gdy doznamy jakiegokolwiek urazu pod wpływem alkoholu. Nawet jeśli będzie to trwały uszczerbek na zdrowiu, ubezpieczyciel będzie zobowiązany do sfinansowania nam pełnej opieki medycznej lub wypłaty pewnej kwoty odszkodowania, która zależy od sumy zawartej w umowie.

 

Ubezpieczenie turystyczne, względem podjęcia pracy poza granicami kraju

Kiedy planujemy wyjazd za granicę, ubezpieczenie będzie przydatne także w innym wypadku. Chociażby, kiedy planujemy podjąć pracę umysłową lub fizyczną w innym państwie. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe, mogą nie rozdzielać obydwu zakresów, natomiast nie zaszkodzi poznać tych dwóch definicji. Prac umysłowa, polega na wykorzystaniu intelektu zatrudnionego. Nie jest tu konieczny nakład siły fizycznej. Może być to np. praca biurowa, bądź też samo uczestnictwo w różnego typu szkoleniach oraz konferencjach. Fizyczna praca jest zajęciem, w którym wykorzystujemy nasze mięśnie oraz manualne i praktyczne umiejętności. Forma prawna zatrudnienia jest bez znaczenia. W zakres tego wchodzi też wszelka działalność niezarobkowa, zatem np. praktyki zawodowe oraz wolontariat.

 

Kwestia wieku ubezpieczanej osoby

Okazuje się, że wiek ubezpieczanej osoby ma ogromne znacznie, jeżeli chodzi o samą cenę ubezpieczenia za granicą. W wypadku osób do 25 roku życia, możemy liczyć na zniżkę, jednak kiedy polisa dotyczy osoby po 65 roku życia, składka może okazać się niestety stosownie wyższa. Dzieje się tak, ponieważ starsze osoby objęte są większym ryzykiem, stąd taka forma „wynagradzania” sobie tego wyższymi kosztami za ubezpieczenie.

 

Ubezpieczenie krajowe, a zagraniczne – jakie są różnice?

Co ciekawe, osoby podróżujące po Polsce, rzadko decydują się na kupno ubezpieczenia. Wychodzą one z założenia, że najważniejsze koszty zostaną pokryte z uwagi na ubezpieczenia na życie. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie nie jest tylko ochroną przed kosztami leczenia. Polisa krajowa, jest też zaopatrzona w NWW, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji w prywatnych placówkach. Co więcej, ubezpieczymy też swój bagaż i wszelkie sprzęty. Warto zainwestować w takie rozwiązanie, gdyż tego typu polisa wcale nie wiąże się z dużym wydatkiem.

 

Co z kosztami za ubezpieczenie?

Zacznijmy od tego, że bardzo pomocny może okazać się kalkulator ubezpieczenia dostępny w sieci, a także wszelkie porównywarki OC. Co więcej, Polska to kraj, w którym ubezpieczenia turystyczne są jednymi z najtańszych w Europie. Już za jeden dzień ochrony w kraju zapłacimy około złotówki, a za granicą nieco ponad dwa złote.