21.11.2019

Wakacje z niemowlakiem – jak się przygotować?

Tysiące połączeń lotniczych, wygodne i kuszące hotele, słońce i chęć zmiany otoczenia – wszystko to sprawia, że rodzice coraz młodszych dzieci decydują się na wyjazd zagraniczny. Wiele osób zabiera na wakacje nawet niemowlaki. I chociaż może to być problematyczne, staje się to zjawiskiem coraz powszechniejszym. O czym pamiętać podczas planowania urlopu zagranicznego z maluszkiem? Przede wszystkim o właściwym ubezpieczeniu. Ale nie tylko!

Czy można podróżować z noworodkiem?

Lekarze najczęściej nie zabraniają podróży z małymi dziećmi. Nie ma co do tego przeciwwskazań, oczywiście pod warunkiem, że dziecko jest zdrowe. Rodzice najlepiej wiedzą, czy podróż z niemowlakiem będzie niezapomnianym przeżyciem, czy wyjazdem meczącym i trudnym. Jeżeli dziecko jest grzeczne, nie ma kolek i infekcji, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na zagraniczne wakacje.

Odległość ma znaczenie

Niemowlak nie jest przyzwyczajony do długich podróży. Pomimo bliskości rodziców może czuć się niekomfortowo. Trzeba pamiętać o tym, że małe dziecko wyraża swój dyskomfort płaczem, a ten może przeszkadzać innym podróżującym, zwłaszcza na większych odległościach. Dlatego, zaleca się, aby rodzice chcący spędzić zagraniczne wakacje z niemowlakiem wybierali kraje oddalone o ok. 2-3 godziny lotu samolotem. Co mamy do wyboru? Popularnym kierunkiem wakacyjnym jest Grecja. Loty z Polski do Grecji trwają ok. 2 h 40 min, a średnia temperatura latem wynosi w Grecji 31°C. Przez rodziców chętnie wybierana jest także Chorwacja. Lot z Warszawy trwa ok. 1 h 40 min. Średnia temperatura latem wynosi w Chorwacji 30°C. Ok. 2 godzin z kolei trwa lot do Bułgarii. Decydując się na lot z małym dzieckiem warto rozważyć takie kierunki.

Uwaga na infekcje

Noworodki powinny unikać dużych skupisk ludzi. Niestety, podczas podróży zagranicznej w samolocie dziecko spędzi kilka godzin w otoczeniu wielu osób. Aby ograniczyć do minimum możliwość wystąpienia infekcji, należy ograniczyć kontakt dziecka z innymi pasażerami.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd z niemowlakiem jest konieczne!

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę z noworodkiem jest koniecznością. Rodzice absolutnie nie powinni o tym zapominać. Noworodek nie posiada w pełni wykształconego systemu odpornościowego organizmu, dlatego znacznie bardziej niż starsze dziecko i osoby dorosłe narażony jest na różnorodne infekcje. Posiadając odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne za granicą w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem malucha, możesz udać się do placówki medycznej w celu konsultacji. Jeżeli rodzice przed wyjazdem nie wykupią ubezpieczenia może okazać się, że wizyta u lekarza może sporo kosztować. W większości przypadków niemowlaki za granicą cierpią na zmiany skórne spowodowane zmiana klimatu i wody. Zdarzają się jednak poważniejsze komplikacje, w których konieczna jest hospitalizacja dziecka. Dlatego ubezpieczenia kosztów leczenia nie warto bagatelizować. Lepiej zapłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych i mieć pewność, że w razie jakichkolwiek kłopotów dziecko otrzyma najlepszą, specjalistyczną pomoc, której koszty zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

W podróż warto zabrać także kartę EKUZ. 

Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze zapewnia ona bezpłatną opiekę w szpitalach państwowych – o czym już niejednokrotnie pisaliśmy.

Zalecenia przed wyjazdem z niemowlęciem

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą jest jedną z najważniejszych rzeczy, które należy załatwić przed wyjazdem. Nie można jednak zapominać również o innym zabezpieczeniu: wizycie u lekarza. Powinien zbadać dziecko oraz doradzić, jakie lekarstwa zabrać ze sobą. Najczęściej są to leki przeciw biegunce, przeciw gorączce, środki dezynfekujące i inne. Konsultacja z lekarzem powinna dotyczyć również szczepień ochronnych maluszka.

Pamiętaj, że ubezpieczenie na wyjazd możesz zakupić online – to bardzo prosta i wygodna forma zakupu ubezpieczenia.

Masz pytania lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu kosztów leczenia za granicą? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub bezpośredniego!