12.05.2020

Wakacje z biurem podróży a dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Polacy bardzo chętnie korzystają z wyjazdów zagranicznych organizowanych przez biura podróży. Wycieczki wykupione u touroperatorów pozwalają zapomnieć o wszelkich dodatkowych formalnościach, jakie trzeba przygotować przed urlopem. Podróżujący nie muszą marnować czasu na znalezienie najkorzystniejszego lotu, przejazdu do hotelu, noclegu o wysokim standardzie czy ubezpieczenia turystycznego. Ale czy na pewno? Przed wyjazdem sprawdź, czy polisa, którą organizator wyjazdu musi Ci zapewnić, wystarczy, aby pokryć koszty Twojego leczenia podczas wypoczynku? Jakiej ochrony tak naprawdę potrzebujesz za granicą? Czy mimo pomocy biura podróży, warto zainteresować się samodzielnym ubezpieczeniem turystycznym?

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne wykupione w biurze podróży?

Każde biuro podróży, organizując Twój wyjazd zagraniczny, ma obowiązek zapewnić Ci podstawowe ubezpieczenie wyjazdu, które wchodzi w cenę wycieczki. Takie polisy, w podstawowym pakiecie, są dostosowane do większości (ogółu) podróżujących. Zawierają zazwyczaj 2 elementy: KL (koszty leczenia) i NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków), co nie zawsze wystarcza turystom o szczególnych wymaganiach. Zdarza się, że zapewniają one tylko niewielką sumę gwarantowaną, którą może wypłacić Ci ubezpieczyciel.

Mówiąc o polisie z biura podróży, nie można jednak zapomnieć o licznych, rozszerzonych pakietach, na jakie możesz się zdecydować. Twoja umowa może mieć w sobie zapis np. o zwrocie kosztów ratownictwa lub o ubezpieczeniu bagażu. W większości przypadków pracownik biura przedstawi Ci różne możliwości i zaproponuje wariant cenowy adekwatny do wysokości ryzyka w danym kraju.

Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy ubezpieczeniem turystycznym wykupionym od touroperatora i takim wybranym samodzielnie, u zewnętrznej firmy ubezpieczeniowej.
 

Gwarantowane sumy świadczeń

Pierwsza i najważniejsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie turystyczne, są to maksymalne kwoty, jakie może zwrócić Ci ubezpieczyciel w danych sytuacjach (przeczytasz o nich w OWU - Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Polisy, które znajdują się w cenie wycieczki, zapewniają zazwyczaj niskie zwroty - 15 000, 10 000, a nawet 5000 euro. Biorąc pod uwagę, że jedna doba spędzona w amerykańskim szpitalu (bez wykonania żadnych zabiegów) kosztuje średnio 500 euro, takie kwoty bardzo często nie wystarczają nawet na podstawową opiekę.

W tym momencie specjaliści zalecają wykupowanie ubezpieczeń turystycznych o minimalnej sumie gwarantowanej na poziomie 20 000 - 30 000 euro w Europie, a w najdroższych krajach (Kanada, USA, Australia) od 60 000 euro wzwyż. Oczywiście, możesz zdecydować się na minimalne koszty, pamiętaj jednak, że jeden nieszczęśliwy wypadek na wakacjach bez odpowiedniego zabezpieczenie finansowego niejednego turystę wciągnął już w wieloletnie długi.
 

Rozszerzenia dla sportowców, osób przewlekle chorych i innych

Ubezpieczenie, które „w standardzie” zapewni Ci biuro podróży, może nie być dopasowane do żadnych potrzeb odbiegających od ogółu. Nie znajdziesz w nim zapisu o ochronie finansowej na wypadek pobytu w szpitalu na skutek uprawiania sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka. Może nie zapewnić też ochrony, jeśli chorujesz na choroby przewlekłe (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, nowotwór itp.) oraz jeśli jesteś osobą starszą lub ciężarną. Krótko mówiąc, pomoże Ci tylko w określonych sytuacjach, z wieloma wyjątkami. Na przykład: uzyskasz pomoc na podstawie takiej umowy, jeśli musiałeś odwiedzić szpital po amatorskiej jeździe na rowerze, ale nie otrzymasz jej, jeśli stało się to na pewnej wysokości w górach. Jako klient biura podróży, masz możliwość dokupienia wersji rozszerzonej polisy, nie możesz jednak wybrać, do czego chcesz dopłacić. Może się tam znaleźć na przykład zapis o chorobach przewlekłych, a nie ubezpieczenie na wypadek powikłań ciąży, którego potrzebujesz. 

U niezależnego ubezpieczyciela już w kilka minut (online lub stacjonarnie) wykupisz dokładnie takie rozszerzenia polisy, na jakich Ci zależy. Bez żadnych ograniczeń i z góry narzuconych pakietów, dostosujesz umowę do swoich wymagań - czasami nawet ubezpieczając pupila lub opuszczony na czas wyjazdu dom.
 

OC, ubezpieczenie bagażu i assistance – o tym nie zapominaj

W podstawowym pakiecie polisy turystycznej od touroperatora raczej szukaj też punktów o odpowiedzialności cywilnej, pomocy assistance czy ubezpieczeniu bagażu lub sprzętu sportowego. Oczywiście, nie są to obowiązkowe elementy ubezpieczenia wyjazdu, zdarza się jednak, że „ratują portfele” turystów. Tak, jak w przypadku innych rozszerzeń, te również możesz wykupić w biurze podróży za dodatkową opłatą, jednak zdarza się, że trzeba zapłacić  za nie więcej niż przy zakupie bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej. Nie wybierzesz też dokładnej kwoty ubezpieczenia poszczególnych elementów.

Zewnętrzne firmy ubezpieczeniowe bardzo często już w standardowych polisach turystycznych skupiają się na 3 filarach: kosztach leczenia, NNW i OC. Takie zestawienie daje już pewne bezpieczeństwo, które możesz sobie zagwarantować nawet bez zgłębiania tematu. Jeżeli tylko chcesz, dokupisz wszelkie dodatki, na jakich Ci zależy według własnych preferencji.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie z biurem podróży, a ile samodzielne?

Tak, jak już było wspomniane, ubezpieczenie z biura podróży jest obowiązkowe, dlatego wchodzi w cenę wycieczki. Trudno więc ocenić, ile za nie zapłacisz, ale na pewno nie będzie to duża część wydanej kwoty.

Polisa wykupiona u zewnętrznego ubezpieczyciela kosztuje za to dużo mniej, niż mogłoby się wydawać. W zależności od Twoich wymagań, wykupionych rozszerzeń i regionu, do jakiego się wybierasz, zapłacisz za nią nawet 3 zł za dobę. Dopłata 20 zł, 30 zł czy nawet 50 zł do tygodniowej, zagranicznej wycieczki jest niczym w porównaniu ze spokojem i bezpieczeństwem, jakie gwarantuje takie ubezpieczenie.
 

Zagwarantuj sobie bezpieczeństwo

W Colonnade rozumiemy, że każdy turysta ma inne potrzeby. Szukasz ubezpieczenia, które pozwoli Ci cieszyć się z wyjazdu i zagwarantuje odpowiednią pomoc finansową w razie wypadku? Na naszej stronie w łatwy sposób wybierzesz polisę, która w przystępnej cenie spełni Twoje oczekiwania.