17.02.2022

Uszkodzenie ciała, a inwalidztwo

Wielu Polaków na słowo „wypadek” reaguje szablonowo. Odpychają od siebie świadomość takiego zdarzenia, co potwierdzają słowa: „mnie to nie dotyczy”. Rzeczywistość jednak nie jest tak optymistyczna, jak założenia niektórych z nas. Życie pełne jest niebezpieczeństw i zagrożeń, na które nie mamy wpływu. Po najprostszy przykład wystarczy sięgnąć do raportów policyjnych. Sporo wypadków ma miejsce na drogach. I nawet najlepszy kierowca nie zawsze jest w stanie ich uniknąć. W tym artykule poznamy definicje: uszkodzenia ciała oraz inwalidztwa, które mogą być przykrą konsekwencją wypadku.  

Nieszczęśliwy wypadek

Słowo „nieszczęśliwy” z góry wywołuje skojarzenie z sytuacją, której nie sposób przewidzieć. Tego typu wypadki mogą się przydarzyć wszędzie i mieć rozmaite skutki. Dobrze, gdy skończy się na niewielkich otarciach i sińcach, ale niestety nie zawsze się tak dzieje. Takie nieszczęśliwe zdarzenia pociągają za sobą przykre konsekwencje zdrowotne. Wielu pacjentów traci sprawność fizyczną stając się inwalidami lub cierpi z powodu poważnych uszkodzeń ciała. Jaka jest różnica pomiędzy jedną, a drugą sytuacją? Terminy te obowiązują także w odniesieniu do polisy ubezpieczeniowej.

Uszkodzenie ciała

Uszkodzeniem ciała są siniaki czy zadrapania, które może nabyć każdy na przykład podczas jazdy rowerem lub spaceru. Tego typu uszkodzenia nie uruchamiają świadczenia wypłacanego z tytułu nieszczęśliwego wypadku wypłacanego z polisy. Mowa o sytuacjach, które wymagają interwencji lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, np. chirurga lub ortopedy. Uszkodzeniem ciała nazwiemy wszelkiego rodzaju złamania, zwichnięcia, skręcenia czy uszkodzenia innych części ciała. Często prowadzą do wyłączenia poszkodowanego z życia zawodowego i wiążą się z koniecznością odbycia rehabilitacji. Po zakończonym leczeniu, pacjent zazwyczaj jest w stanie wrócić do czasowo porzuconych czynności.

Inwalidztwo

Niektóre nieszczęśliwe wypadki całkowicie odmieniają dotychczasowe życie osób poszkodowanych. Nie tylko nie są w stanie wrócić do zwykłej aktywności i życia zawodowego, ale często wymagają stałej opieki. Tak dzieje się z osobami, które wskutek nieszczęśliwego wypadku stały się inwalidami. Odniesione obrażenia ciała są trwałe i nieusuwalne. Inwalidztwo dzielimy na całkowite i częściowe. Jeżeli poszkodowany posiadał polisę na życie, ubezpieczyciel wypłaca 100% sumy ubezpieczenia. 

Inwalidztwo częściowe oznacza, że poszkodowany w nieszczęśliwym wypadku nie odzyskał pełnej sprawności sprzed wypadku. Inwalidztwo całkowite to sytuacja, w której dotychczasowe życie poszkodowanego w nieszczęśliwym wypadku zmienia się o 180 stopni. Nie jest w stanie wykonywać jakiejkolwiek pracy zawodowej, a podstawowe czynności przynoszą mu trudność.

Gdy życie przykro nas zaskoczy

Podobne scenariusze nie są jedynie wymysłem kreatywnych reżyserów. Dzieją się w zwykłym, codziennym życiu. Dotyczą każdego człowieka, niezależnie od wieku i płci. Czy istnieje jakikolwiek sposób, by się od nich uchronić? Oczywiście dobrą odpowiedzią jest: zdrowy rozsądek. Jednak o ile odpowiadamy za to, co robimy, nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania drugiego człowieka, np. na drodze. Dlatego tak ważne jest, by się odpowiednio zabezpieczyć. Polisa ubezpieczeniowa NNW to plaster finansowy na takie sytuacje. Zadziała, gdy życie przykro nas zaskoczy.

Priorytety Colonnade

Dobro osoby ubezpieczonej jest dla nas priorytetem. Dlatego maksymalnie skróciliśmy proces wykupu polisy. Żeby zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę już nie musisz się spotykać z agentem ubezpieczeniowym. Wystarczy wyrazić zainteresowanie naszym produktem, wypełniając formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej. Konsultant skontaktuje się z Tobą i dopasuje produkt do Twoich indywidualnych potrzeb. 

By mieć pewność, że ubezpieczenie spełni Twoje oczekiwania, możesz wybrać jeden z czterech wariantów "Rodzina w Colonnade": miedziany, srebrny, złoty i platynowy. Różnią się wysokościami składki i sum ubezpieczenia.