24.06.2020

Ubezpieczenie wyjazdów krajowych - zbędny wydatek czy konieczność?

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach wielu Polaków wybierze za cel podróży wakacyjnych Polskę zamiast europejskiego lub dalszego kraju. W najbliższe wakacje polskie miejscowości nadmorskie, górskie i inne tereny turystyczne mogą okazać się świetnym miejscem na spędzenie bezpiecznego urlopu. Niestety, nieszczęścia chodzą po ludziach, a zwłaszcza, kiedy codziennie setki urlopowiczów spotyka się w tym samym miejscu. Czy, w razie wypadku, ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia Ci wystarczy? Czy wykupienie polisy turystycznej w czasie urlopu w Polsce ma sens i komu przyda się ona najbardziej? Zobacz.
 

Ubezpieczenie turystyczne na terenie kraju a NFZ

Każdy Polak jest ubezpieczony w NFZ. Prawdopodobnie dlatego ubezpieczenia wyjazdów krajowych cieszą się dużo mniejszą popularnością niż polisy chroniące wczasowiczów za granicą. Nie można jednak zapominać, że żadne z obowiązkowych składek nie pomogą w przypadku uszkodzenia rzeczy należących do osób trzecich, lub, co gorsza, narażenia innych ludzi na niebezpieczeństwo
Dlatego polisa wyjazdów krajowych różni się od zagranicznej zazwyczaj brakiem ubezpieczenia zdrowotnego, ale pozwala spać spokojnie m.in. dzięki ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków czy OC. Z takim połączeniem nie musisz się bać ewentualnych wysokich i nieprzewidzianych kosztów.
 

Co daje polisa turystyczna w Polsce?

Ochronę na wypadek wszystkiego, co może przytrafić się Tobie i Twoim bliskim w czasie wypoczynku. Takie ubezpieczenie turystyczne skupia się przede wszystkim na dwóch filarach:

 • OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej)

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko, grając w piłkę przy hotelowym parkingu, niechcący uszkadza samochód innego wczasowicza. Albo Twój pies, z natłoku wrażeń, łapie kogoś za kostkę. Nie mówiąc nawet o sytuacjach, kiedy przez jeden, mały błąd możesz narazić kogoś na utratę zdrowia lub życia. Jesteśmy tylko ludźmi i nic dziwnego, że zdarzają nam się „wpadki”. W takich sytuacjach OC ratuje i portfel, i nerwy. Ubezpieczyciel zajmie się wszystkim za Ciebie, oszczędzając Ci stresu i rekompensując wszelkie straty i konsekwencje wypadku poszkodowanemu. Średnia wartość turystycznego, krajowego OC wynosi 30 - 50 tysięcy złotych, podczas gdy Ty płacisz za nie kilka złotych dziennie. Dla własnego spokoju – warto.

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków)

Czy wiesz, że zwrot kosztów leczenia wcale nie jest taki oczywisty, nawet po ubezpieczeniu się w NFZ? Jeśli w trakcie krótkiego wyjazdu złamiesz nogę lub ulegniesz wypadkowi, przez który Twoje ciało będzie wymagało wielomiesięcznej rehabilitacji, NNW zapewni Ci ją bez konieczności wpłacania dodatkowych pieniędzy. Również w przypadku utraty życia, ubezpieczyciel wypłaci najbliższym sumę pieniędzy, która pomoże im poradzić sobie w nowej sytuacji. NNW może pokryć koszty (w zależności od treści umowy) prywatnej opieki medycznej i pomóc finansowo, jeśli nie będziesz w stanie wrócić do pracy.
 

Oprócz tego, w ubezpieczeniu wyjazdów krajowych mogą się też znaleźć:

 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Postaw na nie, jeśli przewozisz w bagażu drogie sprzęty (aparat fotograficzny, laptopa itp.) lub podróżujesz np. z własnymi nartami. Kradzież lub uszkodzenie kosztownej zawartości walizki są szczególnie bolesne – to utrata nie tylko sporej sumy pieniędzy, ale też wspaniałych wspomnień, a czasami nawet możliwości pracy zdalnej.

 • Zapis o uprawianiu sportów amatorskich i ekstremalnych

Większość ubezpieczeń wyjazdów krajowych zapewnia pomoc w przypadku uprawiania sportów amatorskich. Każdy ubezpieczyciel samodzielnie decyduje, jaki sport wlicza się do tej kategorii, a jaki jest uznawany za ekstremalny. Wybierając polisę, zwróć uwagę na to, czy nie potrzebujesz jej rozszerzonej wersji, jeśli chcesz np. jeździć rowerem po górach.

 • Ubezpieczenie domu lub mieszkania

Nieoczywisty, ale przydatny element. Jeśli nie korzystasz z regularnej polisy swojego domu, możesz wykupić jej podstawową wersję w ramach ubezpieczenia podróżnego. Dzięki temu opuszczone na czas urlopu cztery ściany będą chronione przed finansowymi skutkami ewentualnego włamania lub kradzieży.

 • Transport osób niepełnoletnich do domu

Czasami podczas wypoczynku dzieje się coś, co nie pozwala dorosłym opiekunom dalej zajmować się niepełnoletnimi uczestnikami wyjazdu. To rozszerzenie przydaje się właśnie w takich sytuacjach. Jeśli dorośli będą musieli np. zostać w szpitalu, ubezpieczyciel opłaci transport, który zabierze dzieci do miejsca zamieszkania, tym samym zapewniając im bezpieczeństwo.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie wyjazdów krajowych?

Mniej niż można by się tego spodziewać. Dzięki temu, że nie musi być tak rozbudowane, jak ubezpieczenie wyjazdów zagranicznych, można je kupić już za koszt jednego batonika dziennie. Przyznasz, że to niewiele, biorąc pod uwagę, że dzięki temu, w razie wypadku, na Twoje konto może trafić 1000, 5000, a nawet 30 000 złotych. Jego dokładny koszt zależy od:

 • wysokości gwarantowanych sum świadczeń,
 • obecności OC i assistance w pakiecie,
 • ubezpieczenia bagażu, elektroniki, sprzętu sportowego, kosztów transportu medycznego i kosztów leczenia,
 • zapisu o uprawianiu sportów amatorskich lub ekstremalnych,
 • wykupionych rozszerzeń,
 • wieku i stanu zdrowia podróżujących.

Cena za jeden dzień takiej polisy zaczyna się już od 1,20 zł - 1,50 zł, a w ekstremalnych przypadkach (kiedy zdecydujesz się wykupić wszelkie rozszerzenia i cierpisz na choroby przewlekłe) sięga 15 - 20 zł. 
 

Ubezpieczenie wyjazdów krajowych Colonnade

Marzysz o bezpiecznych wakacjach w Polsce, z których wspomnienia będą wywoływały uśmiech na twarzy przez długie lata? Skorzystaj z ubezpieczenia Colonnade, w ramach którego, już za kilka złotych dziennie, zagwarantujesz sobie pomoc finansową w wysokości nawet 30 000 zł (NNW) i 80 000 zł (OC).