20.11.2019

Podróże, ubezpieczenia, wyjazdy, wakacje zagraniczne

Azja jest jednym z bardzo popularnych kierunków wakacyjnych. Sprzyjają temu m.in. przystępne ceny na miejscu oraz bezpośrednie loty z Polski do wielu azjatyckich krajów. Turyści mają do wyboru wiele pięknych regionów i zachwycających Państw. Dużą popularnością cieszą się Chiny, Indonezja, Indie, Korea, Laos czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Podróż Do Azji to niewątpliwie ekscytująca przygoda. Przygotowując się do niej nie można zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu, które naprawdę może się przydać!

Nie licz na EKUZ czy ubezpieczenie NNW ze szkoły dziecka

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, a w szczególności poza Unię Europejską, nie ma co liczyć na klasyczne ubezpieczenia, które chronią nas w naszym kraju. O ile karta EKUZ działa w Unii Europejskiej (z ograniczeniami), to np. większość ubezpieczeń NNW szkolnych wyłącznie na terenie Polski. Dlatego, wyjeżdżając na wakacje koniecznie należy wykupić ubezpieczenie na wyjazd.

Zagrożenia, z których nie zdajemy sobie sprawy

Osoby często podróżujące po świecie doskonale wiedzą, że inna kultura, klimat, a także odmienna mentalność mieszkańców, mogą z jednej strony zachwycać, a z drugiej spowodować wiele nieprzyjemności. Choroby, infekcje, problemy z porozumieniem się w placówkach medycznych, oszuści, naciągacze, drobne lub większe kradzieże – oczywiście nie można nastawiać się negatywnie przed podróżą, jednak warto odpowiednio się przygotować.

Co powinno zawierać ubezpieczenie za granicą?

W pakiecie podstawowym zazwyczaj znajduje się organizacja leczenia i pokrycie jego kosztów, pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski. Wykupując ubezpieczenie zagraniczne należy zorientować się, na jakim poziomie są ceny za usługi medyczne w kraju docelowym. Azję charakteryzuje dość droga opieka medyczna, dlatego wysokość sumy świadczeń powinna być wysoka. Jeżeli na leczenie wydamy więcej niż przewiduje ubezpieczenie, różnicę musi pokryć sam ubezpieczony.

Oprócz ubezpieczenia medycznego warto wykupić również Assistance. Usługa ta często nazywana jest organizacją pomocy. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do udzielania pomocy w trudnych, podbramkowych sytuacjach. Mając takie ubezpieczenie można liczyć na pomoc w rozwiązaniu wielu spraw, tłumaczeń pisemnych i ustnych, opiekę nad dzieckiem w razie wypadku, etc.

Ubezpieczenie wyjazdowe do dalekich zakątków świata powinno zawierać również ubezpieczenie bagażu. Dobre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają także rozszerzenie ochrony o sporty ekstremalne, choroby przewlekłe oraz koszty rezygnacji z biletów lotniczych lub wycieczki.

Podróż z dzieckiem

Szczególną ostrożność należy zachować podczas podróży z dzieckiem. Dzieci są bardziej wrażliwe na infekcje i urazy. Ponadto, ubezpieczenie turystyczne nie zawiera jedynie pakietu umożliwiającego leczenie i hospitalizację. Warto zdecydować się także na OC. Niestety, ruchliwe dzieci mogą wyrządzić krzywdę osobie trzeciej – popsuć jej mienie, np. zarysować samochód, wybić szybę piłką czy stłuc wazon w hotelu. Aby nie ponosić kosztów ze swojej kieszeni, warto się dodatkowo ubezpieczyć. Assistance to również ważna kwestia. Ubezpieczenie to zapewnia opiekę dziecku, którego rodzice lub opiekunowie w wyniku nieszczęśliwego wypadku muszą być hospitalizowani.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – koszty

Koszty zazwyczaj nie są wysokie i oscylują w granicach kilku – kilkunastu złotych za dobę. Ceny różnią się jednak w zależności od:

  • ilości osób objętych ubezpieczeniem,
  • stanu zdrowia osób ubezpieczonych,
  • długości wakacji,
  • wysokości sum gwarantowanych,
  • rozszerzeń ubezpieczenia,
  • indywidualnej oferty i możliwości zniżkowych konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie wakacyjne 

powinno być jak najlepiej dobrane do indywidualnych wymagań. Nieco inne ubezpieczenie wybiorą rodziny z dziećmi, inne osoby starsze cierpiące na choroby przewlekłe, a jeszcze inne młodzi ludzie spragnieni wakacyjnego szaleństwa i sportów ekstremalnych. Dobre dopasowanie ubezpieczenia to gwarancja, że w razie nieoczekiwanych zdarzeń nie poniesiesz kosztów z własnej kieszeni.