25.02.2020

Ubezpieczenie kosztów leczenia – jaka kwota będzie właściwa?
Cz. 1. Europa, Ameryka Północna, Ameryka Środkowa i Południowa

Wyjazd wakacyjny zazwyczaj kojarzy się nam z zasłużonym wypoczynkiem i dobrą zabawą. Niestety, podczas wakacji zdarzyć może się wiele nieprzewidzianych i przykrych sytuacji. Niewątpliwie do takich zaliczyć trzeba kontuzje i wypadki, które z kolei pociągają za sobą konsekwencje w postaci kosztownego leczenia. Dlatego przed wakacjami należy zainwestować w ubezpieczenie kosztów leczenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat kosztów leczenia na poszczególnych kontynentach.
 

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – jak je określić? 

To na jaką kwotę warto wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia, zależy od celu podróży oraz regionu, do którego się wybieramy. W niektórych częściach świata leczenie oraz pobyt w szpitalu jest niezwykle kosztowny (np. Stany Zjednoczone), dlatego warto ubezpieczyć się na jak najwyższą sumę. Dodatkowo, jeśli planujemy uprawianie sportów podwyższonego ryzyka lub sportów ekstremalnych, jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe, również powinniśmy zadbać o dobre ubezpieczanie zdrowotne na wyjazd. Wykupując ubezpieczenie, czy to w biurze stacjonarnym, czy przez Internet, zostaniemy zapytani o nasz stan zdrowia, choroby, długość wyjazdu, region w którym będziemy przebywać oraz aktywność, którą mamy w planach. Dzięki temu ubezpieczyciel może optymalnie dopasować wysokość ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę. 
 

Europa 

W przypadku wyjazdów do krajów europejskich, przede wszystkim warto wyrobić kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym ubezpieczanie NFZ i jest ona honorowana w krajach Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że nie zapewnia ona pełnej ochrony medycznej – wyłącznie wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego za granicą daje nam pewność, że nie będziemy musieli pokrywać kosztów leczenia ze swojej kieszeni. Karta EKUZ uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej osoby podróżujące głównie w celach turystycznych, w placówkach mających podpisaną właściwą umowę z kasą chorych  oraz na zasadach panujących w konkretnym kraju. Wszystkie niezbędne informacje o Karcie EKUZ znaleźć można na stronach polskiego NFZ https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Uwaga! Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie! 

Planując wakacje we Francji należy liczyć się z bardzo wysokimi kosztami leczenia szpitalnego. Doba pobytu w szpitalu kosztuje od 600 do 1500 EUR/dobę, a wizyta u specjalisty może kosztować 150 euro. Jeszcze drożej jest w Austrii, tam doba leczenia szpitalnego może wynieść nawet 2000 EURO, a wizyta u lekarza internisty do 200 EURO. Zaleca się zatem, aby prywatne ubezpieczenie wakacyjne wynosiło około 200 tys. zł. Jest to suma, która pozwala na przebywanie w szpitalu przez okres 2-3 tygodni wraz z pokryciem ewentualnych zabiegów medycznych. 
 

Ameryka Północna 

Kwota rekomendowana na ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży po Stanach Zjednoczonych jest wyższa aniżeli ta rekomendowana w krajach europejskich. Opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie należy do jednych z najbardziej kosztownych. Doba w szpitalu to koszt od 500 USD w USA, natomiast w Kanadzie jest to koszt ok. 2000 CAD. Kwoty te nie obejmują żadnych zabiegów i operacji. 
 

Ameryka Środkowa i Południowa

Koszty opieki medycznej w krajach Ameryki Środkowej i Południowej są bardzo zróżnicowane. W Wenezueli za dobę pobytu w szpitalu trzeba zapłacić ok. 2000 PLN, a w Argentynie 150 PLN. Zaleca się zatem, aby wykupić ubezpieczenie zdrowotne w kwocie nie niższej niż 200 tys. PLN. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe koniecznie powinny wykupić ubezpieczenie. Oprócz zwykłych urazów, czy wypadków, w krajach Ameryki Środkowej i Południowej jesteśmy narażeni na różnorodne choroby, np. żółtą gorączkę czy dur brzuszny. 

W Colonnade oferujemy kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd. Gwarantujemy wysokie sumy świadczeń, nawet do 200 000 EURO w wariancie platynowym. Zainteresowanych ubezpieczeniem zapraszamy do kontaktu z Biurem obsługi Klienta (+48 22 276 26 00) lub poprzez formularz kontaktowy.