14.09.2022

Jesień w Polsce to nie tylko złocące się lasy. Do kolorów kojarzonych z tym czasem dołączyły pudrowy róż pewnej wstążki oraz czarny kojarzony z sumiastym wąsem. Już niebawem w naszych kalendarzach zawitają miesiące poświęcone zdrowiu: Panie przodem w październiku, Panowie w listopadzie. Przed nami okres świadomości raka piersi i wąsopad symbolizujący nowotwory męskie.

Zmierz się z tematem

Przyjrzyjmy się słupkom. Infografiki dostępne na stronach GUS lub stworzone na potrzeby corocznych raportów „Health at a Glance” to tylko dwie wizualizacje z wielu, które przejrzysz w sieci. Być może o nich słyszałeś. Jednak szanse na to, że poddałeś je analizie są nikłe. Dlaczego? Statystyczny Polak odpowie: nie wywołuj wilka z lasu. Kolejna mądra sentencja, która naprasza się na usta brzmi: mądry Polak po szkodzie. Dlatego tym razem nie odkładaj tematu na potem i po prostu się z nim zmierz. Zebraliśmy najważniejsze informacje, które mogą Cię zainteresować w temacie nowotworów.

Szybka analiza danych

Jeżeli pobieżnie prześledzisz wzrokiem wyniki przeprowadzonych badań, natkniesz się na słowa, które dodają otuchy. Z raportów wyczytasz, że wskaźnik zachorowań na nowotwory w  Polsce jest relatywnie niski. Jednak tym, co powinno Cię zastanowić jest inny wskaźnik. Dotyczy umieralności, której przyczyną jest choroba nowotworowa. Polska zajmuje czwarte miejsce na tle krajów OECD, które były poddawane analizie. Różnice polegają na programach badań przesiewowych w kierunku raka. Tym, co zniechęca rodaków w naszym kraju są wydłużone kolejki, biurokracja związana z wykonaniem badań, ale także opieka zdrowotna. Tematy te w Polsce wciąż kuleją. Kolejna sprawa to niechęć Polaków do wykonywania tego typu badań. Trafiamy do specjalistów w chwili, gdy na ostatni dzwonek jest już zdecydowanie za późno, a lekarze mają związane ręce.

Złe proporcje

Z raportów GUS-u wynika kolejna optymistyczna informacja. Przybywa specjalistów, którzy zajmują się leczeniem pacjentów zdiagnozowanych w kierunku raka. To prawda. Jednak nikt nie powie, że te proporcje są niewystarczające. Co roku przybywa także chorych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy. Oddziały są przepełnione, a hospicja zaczynają niedomagać. Dlatego nowotwór w Polsce jest chorobą, która zbiera ogromne żniwo. Najczęściej atakuje układ oddechowy, narządy rozrodcze lub jelita. W dodatku autorzy raportów podkreślają, że pacjentami szpitali onkologicznych częściej są mężczyźni niż kobiety.

Refundacje

Nowotwory to problem, nad którym Ministerstwo Zdrowia pochyla się co roku. Efektem są zmiany, którymi i tak nie da się uleczyć wszystkich pacjentów. Wśród tegorocznych noweli, pojawiła się kompleksowa przebudowa programu lekowego w leczeniu raka wątroby. Od maja refundację uzyskała też terapia dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym chłoniakiem rozlanym. To wciąż mało. Dostępność leków, które ratują życie chorym na raka jest skromna. Dlatego pacjenci szukają pomocy na własną rękę. Można taką znaleźć u naszych zagranicznych sąsiadów. Jednak wszystko wiąże się z pieniędzmi, które w przypadku leczenia nowotworów oznaczają ogromne sumy.

Zdrowie masz jedno

Zdrowie masz jedno. Dlatego o nie zadbaj. Nawet jeżeli chwilowo nie czujesz potrzeby wykonania kompleksowych badań, nie odkładaj ich na później. Kilka nakłuć wystarczy, by sprawdzić funkcjonowanie Twojego organizmu i zareagować na czas. Taką profilaktykę przepisze i zarekomenduje Ci każdy lekarz. Zwłaszcza, jeżeli przekroczyłeś/aś trzydziestkę.

Pozostaje kwestia bezpieczeństwa. Regularne badania to jedno. Drugie, co warto zrobić, to myślenie o przyszłości. To moment, w którym warto przemyśleć wykupienie polisy ochronnej od Colonnade. W naszej ofercie znajdziesz ubezpieczenie Triumf. To polisa, która chroni Cię od następstw zachorowania na raka. Jej warunkom stawiasz czoło raz – podczas rozmowy telefonicznej z naszym konsultantem. Produkt będzie chronił Twoje finanse na ryzyko tak ciężkich zachorowań, jak nowotwór. Pomyśl o tym nie tylko przy jesiennej aurze.