17.04.2019

Spędzisz zimę w cieplejszym klimacie? 

Pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym na wyjazd za granicę.

Zima to idealny czas na urlop w cieplejszej strefie klimatycznej. Tajlandia, Kuba, Kanary – to tylko część opcji, na jakie można się zdecydować, by spędzić ferie zimowe w miejscu, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie co najmniej 20oC na plusie. Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć – oczywiście poza rezerwacją biletów – jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – dlaczego jest takie ważne?

Nawet najbardziej wytrwałemu i doświadczonemu turyście zdarza się zachorować – wystarczy chwila nieuwagi, by skończyć w hotelowym łóżku z gorączką i dreszczami, nawet w gorącym klimacie. Zmarnowany urlop to tylko część zmartwienia – zorganizowanie opieki medycznej w obcym kraju bywa bowiem trudne, jeśli działa się na własną rękę, nie wspominając o rachunkach od lekarza. Problem znika, jeśli przed wyjazdem zakupi się ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. W takim przypadku wszystkie problematyczne kwestie, w tym:

  • znalezienie odpowiedniego specjalisty,
  • umówienie na wizytę lekarską,
  • pokrycie kosztów leczenia,

leżą po stronie ubezpieczyciela, który w krótkim czasie zorganizuje i opłaci opiekę medyczną. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, jednak jeśli chce się działać samodzielnie, można dopiero po powrocie zgłosić szkodę związaną z kosztami poniesionymi w trakcie leczenia, by uzyskać ich zwrot.

Co więcej, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę można także liczyć na opiekę medyczną po wypadkach, a w razie trudnych sytuacji – również na transport medyczny do Polski. W wielu krajach koszty leczenia są bardzo wysokie, dlatego polisa jest kołem ratunkowym, w które warto wyposażyć się zawczasu. 

 

Ubezpieczenie kosztów leczenia – czy obejmuje sporty amatorskie?

Na wakacjach w ciepłych krajach czeka wiele kuszących atrakcji – nurkowanie i pływanie po błękitnych wodach, wspinaczka, surfowanie… Wszystkie amatorskie sporty wiążą się z niezwykłymi wspomnieniami, ale narażają także na nieprzewidziane wypadki. Wystarczy skręcona kostka, by reszta wyjazdu straciła cały swój urok. W przypadku jakichkolwiek nieszczęśliwych zdarzeń, wynikających z amatorskiej aktywności fizycznej, również można uzyskać szybką pomoc dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia. Osoby posiadające polisę mogą liczyć na zorganizowanie opieki medycznej, pokrycie kosztów leczenia, a także transport powrotny do kraju, jeśli będzie taka potrzeba.

Co więcej, można rozszerzyć swoją polisę również o sporty ekstremalne, co jest szczególnie polecane osobom aktywnym, które na wakacjach lubią poczuć dreszczyk emocji. Choć zgodnie ze statystykami do najbardziej niebezpiecznych sportów ekstremalnych należą dyscypliny zimowe, jak snowboard i narty, sporty uprawiane w ciepłych krajach również w wielu przypadkach kończą się kontuzjami.

 

Jak skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego za granicą w przypadku choroby lub wypadku?

Jak zareagować, kiedy na wakacjach zdarzy się nieprzewidziana sytuacja, wymagająca interwencji lekarza? Z ubezpieczeniem zdrowotnym na wyjazd jest to bardzo proste:

  • W przypadku choroby lub wypadku wystarczy zgłosić się telefonicznie na całodobową infolinię ubezpieczyciela i przekazać konsultantowi szczegóły zajścia. Wykwalifikowana obsługa poinformuje o dalszych krokach i przyjmie zgłoszenie.
  • Specjaliści wyszukają odpowiednią formę pomocy medycznej w danym kraju najszybciej, jak to możliwe, oraz zorganizują wizytę lekarską, o której klient zostanie natychmiast poinformowany.
  • Firma ubezpieczeniowa pokryje koszty leczenia oraz medycznego transportu do Polski, jeśli jest on wymagany.

Co więcej, jeśli klient zdecyduje się na samodzielną wyprawę do lekarza lub zakup leków, może po powrocie z wakacji ubiegać się o zwrot kosztów. Wystarczy w takim przypadku zadzwonić na infolinię, a konsultant wyjaśni wszystkie niezbędne czynności. Na stronie internetowej znajduje się formularz, który pozwala zgłosić szkodę dotyczącą kosztów leczenia – należy go wypełnić i przesłać pocztą na adres ubezpieczyciela wraz z niezbędną dokumentacją medyczną i rachunkami za leczenie.

 

O czym trzeba pamiętać, wybierając się na zimowy wyjazd za granicę?

Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne na wakacjach, szczególnie, jeśli wybieramy się w odległy zakątek świata. Niezależnie, czy organizuje się podróż samodzielnie, czy korzysta z usług biura podróży, należy zachować szczególną ostrożność we wszystkich potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. Ubezpieczenie zdrowotne za granicą pozwala na większy spokój i radość z wyjazdu – podróżny ma bowiem pewność, że niezależnie od sytuacji może liczyć na profesjonalną pomoc medyczną.

Przed wyjazdem warto zapisać sobie numer telefonu do Centrum Assistance (+48 22 483 39 70), nie tylko w telefonie, ale także na kartce, by można z niego było skorzystać w każdej sytuacji. Nie trzeba mieć przy sobie polisy, by móc skorzystać z pomocy ubezpieczyciela – wystarczy zgłosić się na infolinię. Warto jednak pamiętać, że niektóre placówki medyczne za granicą mogą wymagać okazania polisy.

 

Zespół Colonnade