21.10.2020

Rak – leczenie w Polsce i dostępne możliwości

Październik jest różowy. Kolor ten na stałe kojarzy się także z wstążką. 15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Różowa wstążka jest symbolem, który nierozerwalnie łączy się z tą datą. Wokół tego dnia organizowane są liczne kampanie. Ich celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki oraz możliwości leczenia choroby. Właśnie dlatego postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje w jednym miejscu. Z tego artykułu dowiecie się, jak leczy się raka w Polsce. 

Zachorowalność w Polsce i w innych krajach UE

Nowotwór to temat, którego aktualność nie słabnie od kilku lat. Problem zachorowalności z roku na rok silniej uderza we współczesną medycynę. Kluczowym wskaźnikiem w onkologii jest odsetek pacjentów, którzy przeżyli 5 lat od usłyszenia diagnozy. Dzięki temu ocenia się jakość i skuteczność opieki onkologicznej w leczeniu poszczególnych nowotworów. W Polsce odnotowano wzrost śmiertelności z powodu raka piersi. Co więcej, jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym ten współczynnik rośnie. Pozostałe dane również nie prezentują się obiecująco. W większości przypadków, odsetek ozdrowień pacjentów jest niższy niż unijna średnia. Dotyczy to chociażby zachorowań na raka piersi, prostaty, a także czerniaka. Oceną wskaźnika przeżyć osób chorych na nowotwór zajmuje się w Polsce Krajowy Rejestr Nowotworów. Dane dostępne na stronie są przestarzałe. Czas potrzebny do opracowania takiego raportu sprawia, że bieżące informacje nie są jeszcze przetworzone. A tylko dzięki nim widać, że problem narasta. 

Statystyki

W polskiej medycynie podkreśla się sukcesy lekarzy w temacie leczenia chorób serca. Niejednokrotnie w mediach pokazywano dokonania transplantologów lub chirurgów. Ale niestety nowotwory złośliwe to ostatnio jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju. Wciąż nie wynaleziono skutecznego leku, który ułatwi pokonanie choroby. Do tego nie pomagają niezdrowy tryb życia, uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe. W związku z tym wielokrotnie podkreśla się, że na raka zachoruje co trzeci z nas, a co czwarty umrze.

Informacyjna końcówka roku

Końcówka roku w Polsce to czas, w którym problematyka zachorowań na raka jest poruszana częściej niż zwykle. W październiku odbywa się akcja walki z rakiem piersi. W listopadzie inicjatywa obejmuje mężczyzn. Świadomość Polaków rośnie, ale niestety nie idzie to w parze z koniecznością wykonywania niezbędnych badań. A gdy już padnie diagnoza, rzeczywistość traci różowe barwy. Wśród 12 znanych metod leczenia, nie wszystkie są refundowane. Podobnie jest z lekami. A do tego, żeby zawalczyć o zdrowie, trzeba czekać. Kolejka jest słowem – kluczem.

Co zrobić, by oszczędzić czas?

Każdy pacjent, który usłyszy diagnozę wie, że czas jest cenną walutą. Są nią także pieniądze, które możesz otrzymać na swoje konto już na podstawie pierwszej diagnozy. Być może w tej chwili o tym nie myślisz, ale kiedy będzie na to odpowiedniejszy moment? Nie rób teraz rachunku prawdopodobieństwa, żeby przeanalizować czy choroba dotknie akurat Ciebie lub członka Twojej najbliższej rodziny. Gdy z ust lekarza padnie słowo „rak” musisz działać szybko: poddać się leczeniu, wykonać dodatkowe badania, włączyć odpowiednią dietę i leki do swojej codzienności. Pieniądze, które wypłacamy z polisy sprawią, że będziesz mógł skupić się wyłącznie na powrocie do zdrowia. Zyskasz niezależność od ograniczeń, jakie wiążą się z leczeniem przez państwowe placówki. Ponadto polisa będzie Ciebie chronić 24 godziny na dobę w kraju i za granicą. 

Jak uzyskać finansowe wsparcie?

Zabezpieczeniem przed bezsilnością i biernym czekaniem jest polisa Triumf Colonnade. Aby zyskać wsparcie finansowe niezbędne do walki z chorobą, masz dwie możliwości. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Znajdziesz go na naszej stronie. Jego uzupełnienie zajmie Ci mniej niż minutę. Kolejnym krokiem będzie rozmowa z konsultantem Colonnade, który do Ciebie zadzwoni. Drugą możliwością jest bezpośredni kontakt z Biurem Obsługi Klienta Colonnade.