10.03.2020

Przepisy wizowe i języki urzędowe cz. 3: kraje Dalekiego Wschodu

Krajami Dalekiego Wschodu określa się głównie państwa we wschodniej Azji: Japonię, Koreę Południową, Koreę północną, Tajwan i część Chińskiej Republiki Ludowej. Zdarza się, że lista ta zostaje również rozszerzona o kraje Azji Południowo-Wschodniej, wschodnie obszary Rosji oraz Tybet. Kraje Dalekiego Wschodu są jednymi z najczęściej odwiedzanych przez turystów, dlatego przyjrzymy się jakie warunki należy spełnić, aby móc zwiedzić tę część świata.

Wyjeżdżając do krajów Dalekiego Wschodu należy się dobrze przygotować. Polisa turystyczna na pewno się przyda i sprawi, że podróżujący będzie czuł się bezpieczniej. Jednak, ubezpieczenie podróżne, chociaż niezwykle ważne i potrzebne, to nie wszystko. Potrzebna jest także podstawowa wiedza na temat kraju do którego zmierzamy, zwłaszcza jeżeli chodzi o samo przygotowanie do podróży. 
 

Najpopularniejsze kierunki i najważniejsze informacje 

Japonia – językiem urzędowym jest oczywiście język japoński. Obowiązek wizowy dla obywateli Polski jest zniesiony, jednak koniecznie trzeba posiadać paszport. W odróżnieniu do wielu innych krajów Dalekiego Wschodu, nie musi mieć on jednak ważności 6, a 3 miesięcy od daty wyjazdu. W Japonii obowiązują rygorystyczne procedury imigracyjne. Od każdego turysty powyżej 16 roku życia pobierane są odciski palców oraz wykonywane jest zdjęcie twarzy. Podróżującego nie ominie również rozmowa z urzędnikiem. 

Tajwan – językiem urzędowym jest język mandaryński. Planując podróż do tego państwa należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od planowanego terminu wyjazdu, a także bilet powrotny. Wiza nie jest wymagana, jeżeli pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni. Należy pamiętać, że terminu 90 dni nie można przekroczyć i nie można również uzyskać przedłużenia pobytu. 

Korea Południowa – językami urzędowymi są: język koreański oraz język koreański migowy. Polacy nie muszą posiadać wiz chcąc zwiedzić Koreę Południową. Muszą jednak posiadać paszport, ważny przez okres 6 miesięcy od wyjazdu, a także kartę przekroczenia granicy. Karty takie wydawane są na lotniskach, a czasem również w samolotach. Na lotnisku turysta może zostać poproszony o przedstawienie celu wizyty, a każdy powyżej 17 roku życia objęty jest systemem biometrycznej identyfikacji. Należy zatem przygotować się na pobieranie odcisków palców i wykonywanie zdjęć. 

Korea Północna – językiem urzędowym jest język koreański. Korea Północna nie jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów Dalekiego Wschodu, jednak niektórzy mają bardzo silną potrzebę zobaczenia tego kraju „od środka”. Z wielu powodów  nie jest to jednak łatwe. Przede wszystkim turystyka w Korei Północnej jest możliwa, jednak zazwyczaj tylko grupowa. Jeżeli turysta chce zwiedzić kraj indywidualnie, jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy cały jego wyjazd zostanie zaplanowany przez biuro turystyczne działające na miejscu. Podróżujący po kraju muszą mieć asystę tłumacza – bez niego poruszanie się po kraju jest niedozwolone. Oczywiście potrzebna jest także wiza (wydawana przez ambasadę Korei Północnej w Warszawie) oraz paszport ważny minimum przez 6 miesięcy od daty wyjazdu. 

Tajlandia - językiem urzędowym jest język tajski. Wyjeżdżając do Tajlandii należy przygotować paszport, który ważny jest minimum 6 miesięcy od daty zaplanowanego wyjazdu. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego oraz odpowiedniej ilości gotówki. Jeżeli turysta nie ma przy sobie kwoty min. 10 000 THB nie zostaje wpuszczony na teren kraju. Jeżeli chodzi o wizy, to Polacy są zwolnieni z tego rygoru, pod warunkiem, że jest to wyjazd turystyczny, który nie będzie trwał dłużej niż 30 dni (przy  przylocie lotniczym) lub 15  dni (przy przekroczeniu granicy lądowej). Po przylocie każdy musi wypełnić Kartę Przylotu i Odlotu (po angielsku). Karta Odlotu zostaje przypięta do paszportu i nie należy jej wypinać przez okres całego pobytu w Tajlandii. 

Laos – językiem urzędowym jest język laotański. Wybierając się do Laosu, należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu oraz wizę. Gdzie uzyskać wizę? W placówkach dyplomatycznych Laosu (niestety w Polsce nie ma, najbliższa znajduje się w Berlinie), albo na niektórych przejściach granicznych. Wiza turystyczna wydawana jest na okres 30 dni. Na trzech przejściach granicznych nie obowiązują okresowe ograniczenia w wydawaniu wiz i są to: lotniska w Wietnamie, Luang Prabang oraz Most przyjaźni. 

Ubezpieczenie turystyczne online

Doskonale wiemy, jak czasochłonne bywają przygotowania do dalekiej podróży. Dlatego w Colonnade ubezpieczenie na podróż można zakupić online. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele czasu! Aby cieszyć się ubezpieczeniem podróżnym online TRAVEL PROTECT wystarczy wypełnić formularz na stronie. W przypadku pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta pod numerem tel. +48 22 276 26 02.