10.02.2020

Dobrze dobrana polisa turystyczna

Państwami Bliskiego Wschodu nazywane są kraje leżące na styku trzech kontynentów: Azji, Europy i Afryki. Jest to region, który zachwyca pięknem krajobrazu oraz mnóstwem dobrze zachowanych zabytków. I chociaż niektórym znudziły się już krajobrazy Egiptu, to nadal nie brakuje chętnych na odwiedzanie Izraela, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Iranu.  Jeżeli panujesz wyjazd do któregoś z tych krajów podpowiemy, jak się do niego przygotować. Ważna jest dobrze dobrana polisa turystyczna, ale również informacje o przepisach wizowych i językach urzędowych. 

Dowiedz się czegoś o kraju, do którego zmierzasz 

Kraje Bliskiego Wschodu są dla europejskiego turysty niezwykle interesujące. Na każdym kroku zdumiewa i zachwyca odmienność zarówno krajobrazu, jak i zwyczajów i mentalności. Przed podróżą warto zapoznać się z kulturą danego kraju i regionu, aby nie popełniać błędów, które mogłyby uchodzić za obraźliwe, a w konsekwencji nawet niebezpieczne. Wiele informacji na temat bezpieczeństwa, znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – warto  zajrzeć na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi informacjami dla podróżujących. 
 

Najpopularniejsze kierunki i najważniejsze informacje 

Egipt – od lat biura podróży oferują bardzo interesujące i korzystne pod względem ceny wycieczki. Niektórzy decydują się jednak na organizację wycieczki we własnym zakresie. O czym pamiętać wybierając się do Egiptu? Językiem urzędowym w Egipcie jest język arabski. Należy posiadać paszport ważny min. 6 miesięcy dłużej niż planowany pobyt. Wiza jest konieczna, jednak można ją dostać na lotnisku lub w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym. Ważna jest przez 30 dni i kosztuje 60 USD. Jeżeli wyjazd jest spoza biura podróży, konieczna jest wiza wydana w ambasadzie na terenie Polski (od roku 2015). 

Izrael – jeden z bardzo popularnych kierunków wakacyjnych. Tanie bilety lotnicze i wiele atrakcji turystycznych zachęca do podróżowania do tzw. Ziemi Świętej. Planując wyjazd należy pamiętać o posiadaniu paszportu ważnego min. 6 miesięcy od daty przylotu. Wiza do 90 dni nie jest potrzebna. Przy wjeździe do Izraela i wyjeździe, praktykuje się rozmowę z turystą. Upoważnione osoby z odpowiednich służb pytają np. o cel wizyty. Pytania mogą być bardzo zróżnicowane. Językiem urzędowym jest język hebrajski. 

Jordania – znana m.in. z Petry należącej do nowych siedmiu cudów świata, zachwyca turystów. Językiem urzędowym w Jordanii jest język arabski. Wymagana jest wiza, jednak biorąc pod uwagę, że w Polsce nie ma żadnej placówki przedstawicielstwa tego kraju, wizę odbiera się na przejściu granicznym. Jest ona wydawana za opłatą (zmienną) na okres miesiąca, z możliwością przedłużenia. Oczywiście potrzebny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. 

Iran – kraj, który pokochało wielu turystów. Obowiązuje w nim język perski. Chcąc zwiedzić ten kraj, należy postarać się najpierw o wizę, a może trwać to nawet około miesiąca. Wiza wydawana jest w Ambasadzie Iranu w Warszawie. Prócz wizy należy przygotować paszport ważny min. 6 miesięcy od daty przybycia na miejsce oraz posiadać bilet powrotny. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie – emiraty cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza Dubaj i Abu Zabi. Językiem urzędowym jest tam język arabski. Polscy obywatele nie potrzebują wizy, jeśli ich pobyt nie przekroczy 90 dni. Szczególną uwagę należy zwrócić na pieczątki znajdujące się w paszporcie. Jeżeli znajdują się w nim pieczątki z Izraela, procedura wjazdowa może trwać dłużej. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu. 
 

Ubezpieczenie w podróży konieczne 

Ubezpieczenie na podróż do krajów Bliskiego Wschodu jest koniecznością. Przede wszystkim ważne jest ubezpieczenie kosztów leczenia, ponieważ Europejczykowi poza Unią Europejską nie przysługują żadne refundacje i darmowe leczenie. Należy pamiętać o występowaniu chorób niespotykanych w naszej strefie klimatycznej. Trudności może przysporzyć również odmienna kultura, zwyczaje i prawo. Dlatego kompleksowe ubezpieczenie podróżne wraz z pomocą w razie problemów na miejscu (np. pomoc tłumacza) jest doskonałym rozwiązaniem. 
 

Kup ubezpieczanie online 

W Colonnade można zakupić ubezpieczanie turystyczne online. Bez wychodzenia z domu, wygodnie i szybko. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie, a w razie jakichkolwiek pytań skontaktować się z Biurem obsługi Klienta Colonnade pod numerem tel. +48 22 276 26 02.