01.03.2019

Miłośnicy jazdy na nartach nie mają łatwo

Chociaż krajowych stoków jest całkiem sporo, to nigdy nie można być pewnym pogody, a co za tym idzie, działania stoków narciarskich. Trudno jest więc zaplanować wypad na narty. Dlatego, coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd na narty za granicę. Do najpopularniejszych kierunków należy Austria, Słowacja i Włochy. Wyjeżdżając na narty za granicę, należy pamiętać o ubezpieczeniu na podróż, ponieważ koszt akcji poszukiwawczej i ratunkowej bywa tam bardzo wysoki.

 

Najpopularniejsze kierunki na narty

Kurortów narciarskich jest wiele. Bez kłopotu można wybrać kierunek, który będzie odpowiadał oczekiwaniom finansowym i umiejętnościom narciarskim. Przede wszystkim ważne jest to, że istnieje możliwość wyjazdu na narty nawet wtedy, kiedy polskie stoki przestają już działać lub zima zawodzi – w niektórych regionach austriackich Alp można cieszyć się śniegiem na stokach nawet w lipcu!

 

Włochy

Na włoskie stoki wybierają się przede wszystkim rodziny. Dlaczego? Ponieważ włoskie kurorty znane są ze świetnie przygotowanych szkółek narciarskich dla najmłodszych. Dzięki temu, rodzice mogą szusować na stokach, a w tym czasie ich pociechy uczą się techniki jazdy z wyspecjalizowanym personelem. Dodatkowo, Polacy uwielbiają gościnność Włochów, a także unikalny klimat śródziemnomorski. Na nartach we Włoszech warunki są idealne: lekki wiatr, słońce i dużo śniegu! Nikt nie narzeka także na trasy narciarskie: są doskonale przygotowane. Który region jest najczęściej wybierany? Bywa bardzo różnie! Najwięcej Polaków można spotkać w Cortina d’Ampezzo oraz w Alta Valtellina przy granicy ze Szwajcarią.

 

Słowacja

Nasz sąsiad również może pochwalić się doskonale przygotowanymi stokami narciarskimi. W dodatku, ceny na słowackich stokach naprawdę zachęcają narciarzy z Polski. Słowacja może pochwalić się 9-cioma regionami narciarskimi. Koszt za karnet jest niższy niż we Włoszech czy w Austrii, a dojazd znacznie tańszy. Na pewno zachętą dla wielu narciarzy z Polski jest również możliwość dotarcia do stoku dzięki licznym skibusom odjeżdżającym z niektórych polskich miast. W niektórych regionach można szaleć na nartach nawet do kwietnia!

 

Austria

Szusowanie na stokach w Austrii jest najdroższą opcją. Jednak z pewnością koszt ten warto ponieść: widoki piękne, trasy przygotowane doskonale, baza noclegowa na najwyższym poziomie, wyjątkowe warunki do jazdy. Po austriackich Alpach można szusować od listopada do maja, a w niektórych regionach, nawet do połowy wakacji letnich!

Alpy austriackie znane są z wielu zróżnicowanych tras. Doskonale odnajdą się tu poczatkujący narciarze, którzy mogą korzystać z prostych tras niebieskich, wyrafinowani narciarze, którzy lubią długie i zróżnicowane zjazdy, snowboardziści, dla których przygotowane są specjalnie snowparki. Nie brakuje też terenów dzikich dla najodważniejszych narciarzy. Popularnością cieszą się takie kurorty jak Zillertal, Karyntia, Ischgl, St. Antion oraz Salzburg.

 

Ubezpieczenie podróżne jest konieczne!

Przed wyjazdem na narty należy pomyśleć o ubezpieczeniu w podróży wraz z opcją obejmującą szkody, które powstały w wyniku amatorskiego uprawiania sportów zimowych wysokiego ryzyka.

Niestety, nie wszyscy narciarze zdają sobie sprawę, że jazda na nartach to sport podwyższonego ryzyka. Kiedy decydujemy się na narty w Polsce, mamy zapewnioną bezpłatną pomoc medyczną oraz ratownictwo górskie. Warto jednak zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia NNW. Pieniądze z ubezpieczenia, w razie wypadku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, pozwolą szybciej powrócić do sprawności. Wybierając stoki zagraniczne należy zdawać sobie sprawę, że każda górska akcja ratownicza obciąża kosztami poszkodowanego. Ubezpieczenie podróżne jest więc koniecznością!

Uwaga! Spędzając miło czas na nartach poza granicami Polski w górach, należy pamiętać, że w razie wypadku akcja ratownicza nie jest darmowa – tak jak w kraju. Dla przykładu: akcja poszukiwawcza i ratownicza w austriackich Alpach wynosi 2500 euro. Jeżeli natomiast akcja ratownicza odbywa się na stoku w Hiszpanii, poszkodowany musi zapłacić za transport śmigłowcem do szpitala blisko 10 000 euro.

Ubezpieczenie turystyczne online – szybko i wygodnie

Colonnade oferuje możliwość zakupu ubezpieczenia turystycznego online. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie. Na pytania, które mogą pojawić się w trakcie jego wypełniania, mogą odpowiedzieć specjaliści z Biura Obsługi Klienta Colonnade.

Ubezpieczenie turystycznie online to idealna propozycja dla osób szczególnie zapracowanych. Obecnie możliwość zakupienia polisy turystycznej przez Internet jest powszechna i często wykorzystywana. Zakupu ubezpieczenia można dokonać w domu, w wolnej chwili, bez konieczności wychodzenia do biura stacjonarnego ubezpieczyciela.