Polisa turystyczna - Twój sposób na spokojny wyjazd bez zmartwień

14.04.2020

Polisa turystyczna - Twój sposób na spokojny wyjazd bez zmartwień 

Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny jest jednym z najważniejszych elementów udanego wypoczynku. Okazuje się jednak, że wybór polisy turystycznej może przyprawić o ból głowy. W branży ubezpieczeniowej istnieje wiele firm, których oferty różnią się między sobą. Co wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego online, ile powinno wynieść i która część umowy jest dla Ciebie najistotniejsza?

Czym jest polisa turystyczna?

Polisa turystyczna (podróżna) to dokument, który zapewnia ochronę podczas wyjazdu. Najczęściej decydują się na niego ludzie wyjeżdżający za granicę, chociaż niska cena ubezpieczenia wakacji krajowych przyciąga również tych podróżujących po Polsce.
Ucząc się na błędach innych, na szczęście decydujemy się na nie coraz częściej, jednak – według badań – wciąż zbyt rzadko. Niektóre z nich pokazują, że robi to niecałe 70% polaków, a inne skłaniają się nawet ku wartości bliskiej 40%. Oszczędzanie na ubezpieczeniu podróżnym może przynieść opłakane skutki. Prywatne leczenie za granicą wynosi nawet kilkaset tysięcy euro, podczas kiedy cena ubezpieczenia na tygodniowy wyjazd nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych.

Jeśli chcesz wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia podróżnego online (które wykupisz w kilka minut bez wychodzenia z domu), zobacz nasz poradnik. 

Elementy ubezpieczenia turystycznego 

Większość polis turystycznych składa się z 4 elementów:
1. Koszty leczenia i assistance (KL)
2. Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (OC)
3. Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)
4. Ubezpieczenie bagażu podróżnego

Przyjrzyjmy się im z bliska.

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia
To najważniejszy element umowy, bez którego lepiej nie ruszać się za granicę. Właśnie dzięki niemu uzyskasz pomoc w razie konieczności ratowania Twojego zdrowia lub życia. Wizyty w szpitalach, konsultacje u lekarzy i transport medyczny to jego najważniejsze elementy. Może też obejmować usługi dodatkowe, takie jak pomoc w zakupie leków. 

Sprawdzając warunki ubezpieczenia zdrowotnego, zwróć szczególną uwagę na: 
– wyłączenia ochrony, czyli listę sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci Ci pieniędzy,
– rodzaj rozliczenia, czyli to, kiedy i w jakiej formie je otrzymasz,
– gwarantowane sumy kosztów leczenia, czyli jaką maksymalną kwotę dostaniesz na wydatki związane z leczeniem,
– rozszerzenia, czyli najważniejszy punkt - muszą obejmować Twoje choroby przewlekłe, ciążę lub pomoc w przypadku wypadku spowodowanego sportami ekstremalnymi (jeśli planujesz je uprawiać).

Czasami wystarczy, że wydasz na tę część kilka złotych więcej, a Twoje warunki umowy zmienią się na dużo lepsze. Tańsze pozycje mogą Cię niestety zawieźć w sytuacji kryzysowej.

2. Odpowiedzialność cywilna
Wypadki chodzą po ludziach. Ta część ubezpieczenia zagwarantuje odszkodowanie osobom trzecim, jeśli uszkodzisz ich mienie lub doprowadzisz do ich uszczerbku na zdrowiu. Zagraniczne sądy bywają bezwzględne i zdarza się, że oprócz zwrotu kosztów leczenia opiewających na dziesiątki lub setki tysięcy euro, nakazują wpłaty dożywotniej renty dla poszkodowanego. Dlatego pamiętaj – brak OC za granicą może wpłynąć na całą Twoją przyszłość.

3. Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków
Jeśli w trakcie podróży ulegniesz wypadkowi, który na stałe wpłynie na Twoje funkcjonowanie (tzw. trwały uszczerbek na zdrowiu), ubezpieczyciel wypłaci Ci kwotę zawartą w umowie. Tego, jaka ona będzie, dowiesz się z tabeli, która opisuje wszelkie możliwe wypadki i środki, które w ich przypadku wpłyną na Twoje konto. 

4. Ubezpieczenie bagażu podróżnego
Przydatne szczególnie wtedy, kiedy planujesz podróż samolotem. Zdarza się, że bagaże podróżnych zostają zniszczone lub ukradzione, a ci zostają niemal bez niczego w obcym kraju. Ta umowa zabezpieczy Cię finansowo na wypadek takiej sytuacji. Bywa, że nie jest to punkt obowiązkowy polisy, jednak warto się nad nim zastanowić.

Ile kosztuje ubezpieczenie w podróży?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Koszty ubezpieczenia na podróż zaczynają się od 3 zł, a kończą nawet na 80 zł za dobę. Najtańsze pozycje zazwyczaj nie zapewniają podstawowej ochrony, a te najdroższe kierowane są do osób o specjalnych wymaganiach: np. starszych, przewlekle chorych i uprawiających sporty ekstremalne. Specjaliści podają zazwyczaj, żeby w przypadku wyjazdu do różnych regionów zabezpieczać się minimum na kwotę:
– 20 000 euro – Europa
– 30 000 euro – inne kontynenty
– 60 000 euro lub ubezpieczenie bez limitu - kraje o najwyższych kosztach leczenia (USA, Kanada, Australia)

Pamiętaj, że jeśli tylko masz możliwość, lepiej wybrać wyższą wartość ubezpieczenia. Choć 20, 50 czy 100 tysięcy euro wydają się absurdalnymi wartościami, to trzeba się liczyć z tym, że koszty leczenia mogą być nawet wyższe. Spędzenie jednej doby w szpitalu (bez żadnych zabiegów) kosztuje w USA aż 500 USD, a w Kanadzie 2000 CAD. Czasami nawet najprostsze operacje podnoszą tę kwotę kilkunastokrotnie.

Co znajdziesz w OWU?

OWU to Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli najważniejszy dokument zarówno dla Ciebie, jak i firmy ubezpieczeniowej. Znajdziesz tam takie informacje, jak:
– zakres ubezpieczenia,
– obowiązki obu stron (co musisz zrobić, żeby otrzymać pomoc),
– wyłączenia, o których wspominaliśmy wyżej.

Zapoznając się z OWU, zwróć szczególną uwagę na zawarte w dokumencie „definicje”. To stamtąd dowiesz się, co ubezpieczyciel nazywa chorobą przewlekłą, a co sportami ekstremalnymi. Nawet pobyt w szpitalu może być rozumiany na różne sposoby. 

Jeśli chcesz wypoczywać bez stresu, przeanalizuj tę część umowy i miej pewność, że w razie wypadku Twoja polisa turystyczna rzeczywiście Cię chroni.

Co oprócz ubezpieczenia podróżnego?

Wszystkie kraje Unii Europejskiej i EFTA honorują karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). To dokument, dzięki któremu lekarz potraktuje Cię tak, jak obywatela danego kraju. Nie jest to jednak takie oczywiste.

Po pierwsze, uzyskasz taką pomoc tylko w nagłej, nieprzewidzianej i niezbędnej z przyczyn medycznych sytuacji. Decyzja o tym, czy Twój przypadek zalicza się do tej kategorii, należy do lekarza, który Cię przyjmie.

Po drugie, część krajów nie zapewnia swoim mieszkańcom darmowej opieki medycznej. Jeśli znajdziesz się w jednym z nich, zapłacisz całą lub część potrzebnej sumy.

Po trzecie, ta karta pomoże Ci tylko w placówkach publicznych, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ. Co więcej, nie pokrywa w całości kosztów ratownictwa i transportu medycznego do Polski. 

Mimo że EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, daje pewne bezpieczeństwo. Kartę otrzymasz za darmo w każdym wojewódzkim oddziale NFZ, więc tym bardziej warto ją wyrobić i trzymać obok umowy z ubezpieczycielem.
 

Ubezpieczenie podróżne online

Jeśli chcesz oszczędzić swój czas i uzyskać profesjonalną pomoc, zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta (+48 22 276 26 02). Możesz też wypełnić formularz kontaktowy na stronie i czekać na telefon od nas. Gwarantujemy Ci kompleksowe ubezpieczenie turystyczne z wysokimi sumami świadczeń. 

Do usłyszenia!