09.09.2019

Polisa turystyczna od touroperatora czy własne ubezpieczenie podróżne?

Od lat na rynku turystycznym odnotowuje się wzrost wyjazdów zagranicznych – wakacyjnych. W ostatnim czasie do ulubionych kierunków wybieranych przez Polaków zalicza się Grecja i Turcja, a także Bułgaria i Hiszpania (Raport Zagraniczne Wakacje Polaków 2018). Chociaż z roku na rok rośnie grupa turystów, którzy organizują swoje wycieczki wakacyjne na własną rękę – bez biur podróży, to nadal przeważająca grupa osób wybiera wakacje wykupione u touroperatora. Decydując się na wycieczkę z biura podróży szczególną uwagę należy zwrócić na oferowane ubezpieczenie.

 

Ograniczone zaufanie gwarancją spokoju

Wiele osób korzysta z ofert biur podróży z powodu wygody. Wystarczy przejrzeć katalog, wybrać najbardziej odpowiedni kierunek i cenę, a całą resztą zajmie się touroperator. Niestety w praktyce często wygląda to tak (oczywiście nie zawsze), że jeśli sami nie sprawdzimy szczegółów wycieczki może okazać się, że hotel nie spełnia naszych oczekiwań (bo w katalogu zdjęcia wyglądały lepiej), nie do końca odpowiada nam infrastruktura, albo ubezpieczenie jest zbyt niskie. I o ile chodzi wyłącznie o zawód samym miejscem i jego standardem – jakoś to przeżyjemy, a w przyszłości sami sprawdzimy informacje o konkretnym miejscu czy obiekcie, np. w Internecie. Jednak, jeżeli chodzi o niskie ubezpieczenie, sprawa jest o wiele poważniejsza. W razie wypadku na wakacjach lub niechcianego zdarzenia, w wyniku którego ucierpisz Ty sam, albo ktoś inny z Twojego powodu lub mienie, ubezpieczanie w podróży oferowane przez biuro turystyczne może nie wystarczyć. W takiej sytuacji Ty sam będziesz musiał ponieść koszty, a często nie są one małe.

 

Polisa ubezpieczeniowa w cenie wycieczki

Ubezpieczenie na podróż zawarte jest w cenie wycieczki. Jednak najczęściej ubezpieczenie to jest niskie i opiewa na sumy od 5 do 10 000 euro. Zaleca się, aby jadąc do krajów europejskich kupować ubezpieczenia gwarantujące kwoty do ok. 30 000 euro, a do krajów poza Europę 40 000 euro i więcej. Niestety często chcąc podwyższyć kwotę ubezpieczenia w biurze podróży, będzie łączyło się to ze sporą dopłatą. Dlatego znacznie korzystniej wybrać dodatkowe ubezpieczenie prywatne.

 

Ubezpieczenie zakupione indywidualnie

Ubezpieczając się indywidualnie można samemu zdecydować, co chcemy ubezpieczyć i na jaką kwotę. Decydując się na ubezpieczenie podróżne w biurze wycieczek, nie można najczęściej liczyć na pomoc w razie wypadku uprawiania ekstremalnych sportów, transportu medycznego czy też kradzieży np. sprzętu sportowego. Co więcej niskie kwoty często nie pozwalają na pełne pokrycie kosztów w razie wypadku. Bardzo podobnie jest z wykupionymi polisami od linii lotniczych. Bardzo często zapewniają koszty leczenia do określonej – najczęściej niskiej – kwoty, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie bagażu czy anulowanie podróży (w określonych przypadkach), ale nie pokrywają kosztów ratownictwa, ubezpieczenia NNW czy innych opcjonalnych dodatków do ubezpieczenia.

Wybierając polisę bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, można bardzo dokładnie określić swoje potrzeby i wybrać najlepiej dopasowane ubezpieczenie wraz z najodpowiedniejszymi kwotami – pasującymi do warunków w danym kraju/regionie.

 

Wygodnie i bez wychodzenia z domu – kupuj online

Zakup dodatkowego ubezpieczenia nie wiąże się z problemami. Na zakup polisy wystarczy kilkanaście minut. Dodatkowo wcale nie trzeba wychodzić w domu! Ubezpieczenie podróżne online to wygodna forma zakupu polisy. W razie jakichkolwiek problemów wystarczy skontaktować się z pracownikiem, który bardzo szybko rozwiąże problem i podpowie, co zrobić, aby sfinalizować zakup ubezpieczenia.

Dla komfortu i zapewniania sobie bezpieczeństwa, warto kupować ubezpieczenie w pełnym zakresie. Koszt takiego ubezpieczenia jest wprawdzie wyższy o kilkanaście, ewentualnie kilkadziesiąt złotych (w zależności od miejsca wypoczynku i długości urlopu), jednak w porównaniu z kosztami, które mogą okazać się niezbędne do poniesienia w efekcie nieszczęśliwego wypadku, są niewielkie.