16.05.2022

Coraz bardziej naciskamy na oszczędność. Najchętniej wybieramy te możliwości, które pozwalają zadbać o finanse i czas. Wśród nich znalazły się twory językowe zwane skrótowcami. Akronimy nie ominęły także świata ubezpieczeń. A jednym z najpopularniejszych jest OWU. Co to i jak je czytać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule.

Bezpiecznie, ale pod warunkiem

Pierwszym, najbardziej podstawowym warunkiem bezpieczeństwa jest posiadanie ubezpieczenia. Dotyczy to zarówno ubezpieczeń turystycznych, komunikacyjnych, firmowych czy tych na życie. Jednak za każdym produktem tego typu stoją warunki. To z nich wyczytasz zakres bezpieczeństwa, który oferuje zakupiona polisa. To właśnie moment, w którym pojawi się bohater tego artykułu – OWU. Rozwinięcie skrótu brzmi: Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Wyczytasz z nich reguły zabezpieczenia zawarte pomiędzy Tobą, a ubezpieczycielem.

O tym skrócie usłyszysz, gdy…

Skrót ten pewnie obił się już nie jeden raz o Twoje uszy. Pojawia się podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej, ale także w sytuacji, gdy chcesz skorzystać z przysługujących Ci świadczeń. Tym bardziej warto zapoznać się z zapisami, które są zamieszczone w OWU. Jednak wielu Polaków wciąż opuszcza ten element ubezpieczenia. Ze statystyk wynika, że z dokumentem tym nie zapoznaje się średnio co 10 ubezpieczony. Przyczyna tkwi w zbyt trudnym języku używanym w przypadku sporządzania takich umów. Przebrnięcie przez kolejne zapisy w umowie ubezpieczeniowej nie należy do czynności łatwych, a tym samym przyjemnych. Jednak nieznajomość zapisów zawartych w OWU może mieć dla Ciebie poważne konsekwencje. Przekonasz się o tym dopiero w chwili, gdy coś się wydarzy.

Po co to OWU?

OWU zostało stworzone po to, by dokładnie uporządkować obowiązki oraz prawa stron ubezpieczenia. W zapiskach tych znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące zakresu ochrony, wypłacanych sum i wykluczeń z odpowiedzialności. Dokładnie określają sytuacje, w których przysługuje Ci świadczenie, a kiedy go nie otrzymasz. Znajomość tych przepisów uchroni Cię nie tylko od ogromnego rozczarowania, ale także od problemów finansowych, które często wiążą się z nagłym zachorowaniem, wypadkiem czy śmiercią.

Zapiski zawarte w OWU sporządza dana firma ubezpieczeniowa w odniesieniu do przepisów prawnych. Dokument chroni interesy stron ubezpieczenia.

Co znajdziesz w OWU?

W OWU znajdziesz kilka bardzo ważnych zasad. Dokument wskaże ubezpieczonego, a także informuje o okresie, na jaki będzie chroniony. Wyczytasz z niego zakres ochrony. To pojęcie bardzo szerokie, ale także niezwykle istotne. Tym bardziej warto się z tym punktem zapoznać. Dowiesz się, co i jakie obszary obejmuje Twoja polisa.

OWU określa także obowiązki stron ubezpieczenia. Zapisane są w nim wytyczne, które musisz spełnić, by otrzymać wypłatę świadczenia. Jednym z nich jest opłacanie składki. To samo dotyczy ubezpieczyciela. W tym punkcie poznasz obowiązki firmy, z którą związujesz się umową, np. jakie koszty pokrywa i w jakich przypadkach.

OWU zawiera także mini słownik. Wyczytasz z niego definicje pojęć istotnych dla ubezpieczenia. Dzięki temu rozwiejesz swoje wątpliwości dotyczące prawidłowego rozumienia choroby przewlekłej, wypadku czy niezdolności do pracy. Poznasz też sytuacje, w których przysługuje Ci świadczenie.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdują się także zdarzenia, w których ubezpieczyciel automatycznie odmówi Ci wypłaty świadczenia. Jednym z nich jest brak odpowiedzialności ubezpieczyciela za wypadek przy pracy w chwili, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.

Pierwsza pomoc w czytaniu OWU

OWU nie należy do lektur prostych. Jest napisane językiem, który kojarzymy z urzędowym i bardzo formalnym słownictwem. Pomimo tego nie rezygnuj z zapoznania się z jego treścią. Pamiętaj, że nie jesteś z tym sam/a. Każdy element, z którym będziesz mieć problem, chętnie wyjaśnią pracownicy naszej infolinii. Jesteśmy tutaj po to, by Ci pomóc! Wystarczy do nas zadzwonić: 22 276 26 00.