14.02.2020

Ubezpieczenie na wyjazdu za granicę

W sezonie zimowym wcale nie trzeba wybierać pomiędzy wypoczynkiem w ciepłym klimacie, a jazdą na nartach.
I chociaż narty kojarzą się nam przede wszystkim z klimatem górskim, np. Alpami, to równie dobrze można korzystać z tej aktywności sportowej w cieplejszym klimacie: w Turcji, na Cyprze, a nawet w gorących Emiratach Arabskich. Planując wyjazd nie należy zapominać o ubezpieczeniu na wyjazd za granicę. 

Na narty do Turcji 

Zimowy wyjazd na narty wraz ze zwiedzaniem środkowej Turcji? Dlaczego nie? Kapadocja znana z księżycowego krajobrazu i domów oraz kościołów wykutych w skałach oferuje również świetnie przygotowane stoki narciarskie. Jest to idealne miejsce zarówno dla narciarzy, jak i dla snowboardzistów. W Erciyes znajdują się kilkadziesiąt tras narciarskich  o różnym stopniu trudności, dzięki czemu każdy, bez względu na zaawansowanie jazdy będzie się świetnie bawił! Stoki znane są również z bardzo dobrego przygotowania. Wyciągi krzesełkowe, kolejki kabinowe, wiele kilometrów świetnie naśnieżonych tras oraz piękne widoki zarówno na Morze Czarne jak i na Morze Śródziemne – naprawdę warto to przeżyć! 

Cały ośrodek narciarski Erciyes został rzetelnie przygotowany, a sezon narciarski trwa w Turcji od grudnia do kwietnia, kiedy średnie temperatury powietrza w dzień wahają się od 4 stopni Celsjusza w grudniu do 16 w maju. Podczas pobytu w Turcji warto zwiedzić okolicę, zwłaszcza wiele bizantyjskich zabytków, zwłaszcza w Kayseri – mieście położonym u podnóża wulkanu na wysokości 1043 metrów. 

Cypr i jego zimowe atrakcje 

Kolejnym nieoczywistym miejscem na narty jest Cypr. Szaleństwo na stoku można połączyć tam z nauką mitologii – trasy zjazdowe znajdują się na północnych stokach Olimpu, a każdy stok posiada swoją mityczną nazwę. Po nazwach można poznać stopień trudności trasy – te o żeńskich nazwach zazwyczaj mają niższy stopień trudności. Trasy położone są na wysokości od 1500 m n.p.m. do 1951 m n.p.m. Po całym dniu jazdy na nartach można skorzystać z … kąpieli w Morzu Śródziemnym – ciekawe połącznie, prawda? Pięknych plaż na Cyprze nie brakuje, zwłaszcza na południowym wybrzeżu. Sezon narciarski trwa od grudnia do marca. Średnia temperatura na Cyprze wynosi wtedy od 18 do 22 stopni Celsjusza. 
 

Maroko – egzotyka na stoku 

Stoki narciarskie w Maroku przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy oraz dla tych, którzy nie lubią tłumów. Stoki nie są sztucznie naśnieżane (w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się przez cały rok), co może sprawiać trudność początkującym narciarzom. Jazda po stokach góry Atlas z pewnością zapewni wiele frajdy. Do najpopularniejszych kurortów narciarskich należy Oukaimeden oraz Mischliffen, a śnieg na większości tras znajduje się od listopada do maja, kiedy temperatury oscylują w granicach 21 stopni Celsjusza. 
 

Zjednoczone Emiraty Arabskie 

Najniższa średnia temperatura w Dubaju występuje w styczniu i w lutym i wynosi ok 23 stopni Celsjusza, a najwyższa średnia temperatura w okresie wakacyjnym to 39 stopni. Biorąc pod uwagę klimat, nie ma szans, aby powstały tam  klasyczne stoki narciarskie. Jednak, nie oznacza to, że w Dubaju nie można jeździć na nartach! Stworzono tam Sky Dubaj – kryty ośrodek narciarski z kilkoma sztucznie naśnieżanymi stokami narciarsko-snowboardowymi znajdujący się w centrum handlowym. Dodatkowo, będąc w Dubaju można skorzystać z wielu zapierających dech w piersi atrakcji! 
 

Nie zapomnij o ubezpieczeniu 

Kiedy łączy się aktywności typowo zimowe z aktywnościami letnimi, zwiększa się ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków i urazów. Dlatego warto przed wyjazdem zapewnić sobie i swojej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd, idealnie dopasowane do warunków i podejmowanych aktywności sportowych. Jazda na nartach to sport dość urazowy, a opieka medyczna poza krajem może nas sporo kosztować. Poza tym należy pamiętać, że jeśli wypadek na nartach zdarzy się poza wyznaczonym szlakiem, nawet jeżeli jazda będzie amatorska, uznana zostanie jako uprawianie sportu wysokiego ryzyka, a nawet jako uprawianie sportu ekstremalnego. Warto zatem zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje sporty podwyższonego ryzyka. 

Będąc w takich miejscach jak Dubaj, prawdopodobne jest, że skusisz się na popularne tam skoki ze spadochronem, czy skok na bungee. Sporty te również zaliczają się do grupy sportów podważonego ryzyka – ubezpieczenie wyjazdowe może się zatem przydać! 

Najlepsze ubezpieczenie wakacyjne, zwłaszcza ubezpieczenie za granicę, powinno obejmować m.in. organizacje leczenia i pokrycie jego kosztów, jak najwyższe sumy świadczeń, pokrycie kosztów transportu medycznego do polski, OC, a także możliwość rozszerzenia ochrony o wspomniane już sporty ekstremalne, choroby przewlekłe czy też koszty rezygnacji z biletów lub wycieczki. 

Zainteresowanych ubezpieczeniem na wakacje zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Istnieje również możliwość zakupienia ubezpieczenia zagranicznego przez Internet!