10.10.2019

Jakie ubezpieczenie kupić wybierając się do Turcji?

Informacja Polskiej izby Turystycznej o Turcji i Grecji jako krajach najczęściej wybieranych na zagraniczne wakacje 2019, stała się inspiracją do napisania tego artykułu. Jakie ubezpieczenie będzie najodpowiedniejsze planując urlop w Turcji? Czy w trakcie podróży należy zachować szczególną ostrożność? Zapraszamy do lektury!

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Turcja to kraj piękny, który oferuje wiele atrakcji turystom. Turcją zachwycone będą zarówno te osoby, które oczekują wygodnego wypoczynku nad morzem i bazy hotelowej w wysokim standardzie, jak i te osoby, które lubią zwiedzać zabytki i piękne miejsca. W Turcji nie brakuje ani jednego, ani drugiego. Zachwyca też orientalna kuchnia i piękna pogoda. Niestety, wybierając się do Turcji nadal należy pamiętać o tym, że jeszcze niedawno w państwie tym panował stan wyjątkowy. I chociaż został zniesiony w lipcu 2018 roku, nie zaleca się wyjazdów w rejony graniczące z Irakiem czy Syrią. Polskie MSZ zaleca także szczególną ostrożność w popularnych regionach turystycznych. Zakup ubezpieczenia jest zatem kwestią bezsporną. Istnieje tylko pytanie, jakie ubezpieczenie wakacyjne będzie najlepsze?

Pożegnanie stanu wyjątkowego oznacza dla Turcji wzmożoną turystykę, tak jak bywało to przed laty. Polska Izba turystyczna informuje, że w roku 2019 Turcja jest liderem pośród wyjazdowych kierunków. Sprzyjają temu dogodne warunki do wypoczynku i bardzo atrakcyjne ceny.

 

Leczenie w Turcji

W Turcji bardzo często można spotkać placówki medyczne prywatne. Są one bardzo dobrze wyposażone, zwłaszcza te w dużych miastach i w pobliżu kurortów. Ale oczywiście funkcjonuje także publiczna służba zdrowia. Na 1533 szpitale, 562 to szpitale prywatne. Dane dotyczące placówek szpitalnych w latach 2005 – 2015 wskazują na to, że w szybkim tempie przybywa tam placówek prywatnych: w 2015 roku było ich 293, w 2010 już 489, a w 2015 562.

Za konsultację czy dobę hospitalizacji w szpitalu państwowym trzeba zapłacić ok. 200 zł. Przy czym należy pamiętać, że kwota ta nie uwzględnia zabiegów, podawania leków czy badań. W placówkach prywatnych wizyta u lekarza bez zabiegów może kosztować od 100 USD, natomiast doba w szpitalu od 500 USD. Nie są to zatem kwoty niskie. Aby uniknąć problemów związanych z opłaceniem pobytu w szpitalu lub konsultacji lekarskich, warto posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia. Większość szpitali posiada stosowne umowy podpisane z ubezpieczycielami i honorują polisy. Mając ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę może okazać się, że trafimy do szpitala w mniejszym mieście, gdzie konieczne będzie opłacenie usługi medycznej gotówką. W takim przypadku należy wziąć rachunek lub fakturę, w celu przedstawienia ubezpieczycielowi dowodu skorzystania z usługi medycznej.

 

EKUZ nie wystarczy – ubezpieczenie na wyjazd konieczne!

Tylko niewielka część terytorium Turcji leży w Europie. Dlatego też, karta EKUZ nie będzie przydatna podczas wyjazdu. Należy zatem wykupić polisę turystyczną ważną na terytorium Azji. Najważniejsze jest ubezpieczenie zdrowotne za granicę, a więc ubezpieczenie kosztów leczenia oraz NNW.

Ubezpieczenie kosztów leczenia zapewnia pokrycie wszelkich wydatków związanych z usługami medycznymi, hospitalizacją, badaniami, wizytami lekarskimi. Kupując ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą należy pamiętać o tym, że w przypadku chorób przewlekłych, kiedy powinno się być pod stałą kontrola lekarza, ubezpieczenie powinno być rozszerzone o choroby przewlekłe. Najlepiej, jeżeli pakiet ubezpieczenia zawiera także koszty ratownictwa. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków również jest koniecznością! Kupując ubezpieczenie do Turcji warto także wykupić OC oraz ochronę bagażu. Koszt nie jest wysoki, a komfort podróżowania znacznie wyższy!

Wybierając ubezpieczenie wyjazdowe w Colonnade 

podróżujący zyskuje nie tylko wysoką sumę świadczeń, pokrycie kosztów transportu medycznego, wysoką sumę OC, czy pełną organizację leczenia i pokrycie jego kosztów, ale również ochronę w przypadku aktów terroru. Istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o koszty rezygnacji z biletów lotniczych lub wycieczki, choroby przewlekłe, czy też sporty ekstremalne.