21.04.2020

Jak zapewnić sobie bezpieczny wypoczynek za granicą?

Planujesz urlop? Pamiętaj, że w najbliższych latach dbanie o swoje bezpieczeństwo w podróży stanie się jeszcze ważniejsze niż dotychczas. Jak zaplanować bezpieczny wyjazd i jakie ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą przyda Ci się najbardziej? Gdzie szukać wiarygodnych informacji i na jakie nieoczywiste aspekty warto zwrócić uwagę? 

Podróże a koronawirus - kiedy wyjedziesz na wczasy?

Nikt nie potrafi przewidzieć przyszłości. Niektóre linie lotnicze, np. Sun Express, uruchomiły już rezerwację lotów zimowych (2020/2021). Wspomniany przewoźnik planuje też zwiększyć liczbę przelotów w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Oznacza to, że prawdopodobnie wczasy za granicą będą dla Ciebie dostępne jeszcze w tym roku. Równocześnie, dokładne zaplanowanie podróży pod względem bezpieczeństwa stanie się wtedy niesamowicie ważne. Obok podstawowych środków ostrożności trzeba będzie zadbać o te zupełnie nowe. Zobacz, o czym warto pamiętać już teraz.

Bezpieczny kierunek podróży

Pierwsza i podstawowa decyzja odnośnie wyjazdu dotyczy jego celu. W jakim kraju odpoczniesz i nacieszysz oko pięknymi widokami, równocześnie czując się bezpiecznie? Zanim kupisz bilety lotnicze, odwiedź strony:

- Ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie znajdziesz wszelkie informacje dla podróżujących (również poziom zagrożeń w każdym państwie),
- International SOS, skąd możesz pobrać „mapę ryzyka podróży” uwzględniającą zagrożenie życia, ryzyko kradzieży, zamieszek czy ataków terrorystycznych na całym świecie,
- Ubezpieczyciela, gdzie sprawdzisz nie tylko koszty ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę, ale też dowiesz się, czy uwzględnia ono pomoc np. w przypadku aktów terroru (lub innych zagrożeń danego regionu).

Ciekawym pomysłem może się też okazać dołączenie do grup na Facebooku, zrzeszających Polaków, którzy mieszkają w danym kraju. Dostaniesz tam informacje na temat bezpieczeństwa „z pierwszej ręki”.

WSKAZÓWKA: Niektóre kraje, np. Włochy, planują w najbliższych latach promować wypoczynek w mniejszych miejscowościach, a nie dużych kurortach. W małych skupiskach ludzi łatwiej utrzymać higienę i bezpieczeństwo. Weź to pod uwagę, planując wyjazd.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą

Mimo najszczerszych chęci czasami w trakcie wypoczynku dzieją się rzeczy nieprzewidziane. Mogą to być zarówno nieszkodliwe, lecz uciążliwe zatrucia pokarmowe, jak i poważniejsze urazy wymagające wizyty w szpitalu. Dlatego oszczędzanie na polisie i ubezpieczeniu zdrowotnym za granicą nie jest dobrym pomysłem. Inwestycja nawet kilku złotych dziennie zapewni Ci darmową opiekę medyczną, leki, transport do szpitala itp.

Jakie ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą wybrać?

Skup się tylko na firmach ubezpieczeniowych, które:
- cieszą się dobrymi opiniami, 
- są na rynku od lat (to gwarancja, że się na nim utrzymają),
- oferują takie warunki, na jakich Ci zależy.

O jakich warunkach mowa? Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd?

- Rozliczenie
Może być bezgotówkowe, czyli takie, które w razie choroby gwarantuje opłacenie wszelkich wizyt bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Inne, gotówkowe, polega na zwróceniu Ci kosztów leczenia po pokazaniu faktur.

- Wyłączenia ochrony
Każda firma dysponuje listą sytuacji, w których nie gwarantuje swojej pomocy. Mogą to być np. wyłączenia medyczne (m.in. kiedy działasz niezgodnie z zaleceniami lekarza), prawne (m.in. w przypadku bójki) lub dotyczące sytuacji wyjątkowych (m.in. wybuchu epidemii). 

- Rozszerzenia
Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, chcesz spróbować swoich sił w sportach ekstremalnych (np. surfing) lub jesteś w ciąży, zadbaj o to, żeby niezbędne rozszerzenia znalazły się w Twojej umowie.

- Gwarantowane sumy kosztów leczenia
Zakłada się, że minimalna gwarantowana wartość kosztów leczenia w Europie powinna wynieść 20 000 Euro, a poza nią jeszcze więcej. Pamiętaj, że lepiej zapłacić kilka złotych więcej niż martwić się o swoje zdrowie każdego dnia.

Sprawdź też, czy wybrane ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę będzie ważne w innych sytuacjach, np. w przypadku ataków terrorystycznych lub wypadków lotniczych.

Obowiązkowe i zalecane szczepienia

Już kilka miesięcy przed podróżą sprawdź, czy kraj, do którego jedziesz, wymaga od Ciebie przyjęcia dodatkowych szczepionek. Możesz spotkać się też z nieobowiązkowymi zaleceniami, które dla własnego bezpieczeństwa, lepiej spełnić. Co więcej, niektóre ubezpieczenia zdrowotne za granicą zastrzegają, że brak wybranych szczepień wiąże się z wyłączeniem ochrony.

Zbiór wszystkich informacji o szczepieniach za granicą znajdziesz na stronie szczepieniadlapodrozujacych.pl. 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Zanim wyjedziesz za granicę, przygotuj się na każdą okoliczność. Dobrze dobrane ubezpieczenie kosztów leczenia oszczędzi Ci ewentualnych wydatków, ale czasami liczy się każda minuta. Dlatego:

Zarejestruj się w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz”. To zupełnie darmowy krok, który zajmie Ci 5 minut przed wyjazdem. Wpisanie się do bazy jest dobrowolne, jednak zdecydowanie zalecane. Dzięki temu MSZ w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji lub sytuacji nadzwyczajnych skontaktuje się z Tobą niemal natychmiast. Ponadto, podczas Twojego wypoczynku, na Twoją skrzynkę będą trafiały wszystkie ważne informacje konsularne.

- Jeszcze przed wyjazdem zapisz na kartce numery alarmowe obowiązujące w danym kraju i noś je zawsze przy sobie. Jeśli nie znasz tamtejszego języka, noś przy sobie również numer do polskiej ambasady, która pomoże Ci w każdym momencie.

- Dobrym pomysłem jest też dopisanie do listy numeru ubezpieczyciela. Przed wizytą u lekarza zadzwoń na infolinię i dowiedz się, czy Twoje ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje daną pomoc. Zapytaj też, czy i jakie wymogi spełnić, aby pieniądze zostały Ci wypłacone.

Bezpieczeństwo finansowe

Dla własnego spokoju przygotuj więcej gotówki, niż planujesz wydać. Noś pieniądze w różnych miejscach i bagażach, aby w razie kradzieży w Twoim portfelu została większość oszczędności.

Jeśli masz taką możliwość, załóż konto walutowe. Pozwoli Ci ono dokonywać bezpłatnych transakcji bezgotówkowych i wypłacać gotówkę z części bankomatów w obcym kraju. Pamiętaj, żeby nosić kartę w innym miejscu niż gotówkę. Takie podejście gwarantuje spokojną i bezpieczną wyprawę, bez względu na okoliczności i nieprzewidziane sytuacje.


Bezpieczne podróżowanie wymaga przygotowań i składa się z wielu czynników. Mimo że możesz wyjechać niemal wszędzie „od ręki”, podziękujesz sobie, jeśli zaplanujesz w pełni bezpieczną podróż. Reasumując, weź pod uwagę:

Kraj i region, do którego się wybierasz. Czasami lepiej wybrać nieco droższy, ale wolny od chorób i terroryzmu kurort niż tańszą, ale niepewną miejscowość.

Nietypowe zalecenia i obowiązki dla turystów z innych krajów. M.in. szczepienia, które czasami trzeba wykonać na długo przed wylotem.

Finanse. Dodaj do zaplanowanych wydatków więcej gotówki na wszelki wypadek i pomyśl nad założeniem konta walutowego.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd, które zapewni Ci bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Wybierz pewnego i sprawdzonego ubezpieczyciela.

Szukasz ubezpieczenia kosztów leczenia o wysokich gwarantowanych sumach świadczeń? Zadzwoń do nas (+48 22 276 26 02) lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie, a pomożemy Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie na wyjazd.

Życzymy bezpiecznej podróży!