03.07.2024

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne jest tak ważne?

Ubezpieczenie jest jednym z najważniejszych elementów udanego wypoczynku. Podczas podróży zagranicznych mogą wystąpić różne nieprzewidziane sytuacje, takie jak nagłe zachorowanie, wypadek, utrata bagażu czy opóźnienie lotu. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę finansową i wsparcie w tych trudnych momentach, umożliwiając szybkie i sprawne rozwiązanie problemów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?

Zakres ochrony – trzeba upewnić się, że  obejmuje wszystkie potencjalne ryzyka związane z planami podróżniczymi. Chociaż niezależnie od konkretnego celu podróży, czy planowanych aktywności zawsze należy pamiętać o ewentualnej konieczności pokrycia takich kosztów jak koszty leczenia, transportu medycznego, utraconego bagażu czy nieplanowanego odwołania podróży.

Suma ubezpieczenia ważne, by była wystarczająca, aby pokryć ewentualne koszty leczenia za granicą, które mogą być znacznie wyższe niż w kraju. Koszty ubezpieczenia podróży zaczynają się od około 60 zł za 8 dni wyjazdu do kraju europejskiego, co zapewnia pomoc w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Najtańsze polisy zazwyczaj oferują podstawową ochronę, natomiast te droższe są skierowane do osób o specjalnych wymaganiach, takich jak seniorzy czy osoby uprawiające sporty ekstremalne. W wariantach z szerszym zakresem ochrony i wyższymi sumami ubezpieczenia, koszt wynosi około 80-100 zł za tydzień pobytu za granicą.

W przypadku podróży do krajów europejskich polisa radzimy zawierać  umowę na sumę ubezpieczenia w wysokości co najmniej 30 000 - 50 000 euro, natomiast do pozostałych krajów minimum 200 000 euro. Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach, takich jak USA, Japonia czy Kanada, koszty leczenia mogą być bardzo wysokie, więc suma ubezpieczenia powinna być możliwie najwyższa, aby zapewnić pełne pokrycie kosztów leczenia. W Colonnade, suma ubezpieczenia na koszty leczenia (KL) w wysokości 10 mln euro gwarantuje pokrycie kosztów leczenia w krajach takich jak USA, Kanada i Japonia.

Wyłączenia i ograniczenia – niektóre polisy mogą nie obejmować sportów ekstremalnych czy chorób przewlekłych. Dlatego zawsze warto rozważyć rozszerzenie ochrony, aby mieć pewność, że jesteśmy w pełni zabezpieczeni niezależnie od sytuacji. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów w razie potrzeby skorzystania z opieki medycznej.

Wsparcie w języku polskim – dobrze jest sprawdzić, czy ubezpieczyciel oferuje całodobowe wsparcie w języku polskim. W trudnych sytuacjach komunikacja w rodzimym języku może być kluczowa.

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia?

W przypadku każdego ubezpieczenia na wyjazd, priorytetem zawsze są koszty leczenia, ponieważ to właśnie problemy ze zdrowiem generują największe wydatki. Wizyty u lekarza, lekarstwa, zabiegi i operacje, środki medyczne, transport – to wszystko usługi, które mogą kosztować dużo, jednak odpowiednia polisa może ochronić przed obciążeniem własnego budżetu.

Większość ubezpieczeń turystycznych składa się z 4 elementów:

  • Koszty leczenia i assistance (KL)
  • Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (OC)
  • Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • Ubezpieczenie bagażu podróżnego
  • Rezygnacja z podróży

Jaki więc wariant ubezpieczenia wybrać?

Wybór odpowiedniego wariantu należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, uwzględniając destynację podróży, planowane aktywności oraz własny stan zdrowia. Warto pamiętać, że koszty leczenia za granicą, transport medyczny czy ratownictwo mogą sięgać dziesiątek tysięcy euro, w zależności od kraju. Istnieje również ryzyko wyrządzenia szkody osobie trzeciej, co może wiązać się z koniecznością pokrycia kosztów jej leczenia lub naprawy mienia.

image
Anna Wieconkowska
Business Product Manager