11.12.2019

Do USA bez wiz. Czy na pewno nie potrzeba żadnych formalności?

Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności wyrabiania wiz. Czy to oznacza, że można podróżować do USA tak samo, jak np. w obrębie Unii Europejskiej? Niestety nie, a turyści planujący podróż do Stanów Zjednoczonych muszą wypełnić jeszcze kilka formalności.

 

Co oznacza „ruch bezwizowy”

Ruch bezwizowy znacznie ułatwia podróżowanie. Dzięki niemu nie trzeba starać się o wizę, co wiąże się zawsze z długim oczekiwaniem i dodatkowymi kosztami, i można swobodnie przebywać w danym kraju maksymalnie 90 dni. Nie oznacza to jednak, że podróżujący nie muszą wypełnić żadnych innych formalności. Aby wyjechać do Stanów Zjednoczonych potrzebna jest rejestracja i otrzymanie autoryzacji w systemie ESTA, konieczny jest biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni, bilet powrotny lub bilet świadczący o dalszej podróży z USA do innego kraju. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę nie jest formalnie wymagane, jednak zawsze warto o nim pamiętać. Ubezpieczenie zagraniczne w USA, zwłaszcza ubezpieczenie kosztów leczenia, może być bardzo przydatne – leczenie w Stanach Zjednoczonych jest bowiem bardzo drogie.

ESTA – co to takiego?

ESTA to Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization). W systemie należy podać szereg informacji dotyczących wykształcenia, rodzaju wykonywanej pracy, wcześniejszych pobytów na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest to system, którego zadaniem jest odsiewanie osób, które z pewnych powodów się nie kwalifikują. ESTA to koszt kilkunastu dolarów, a autoryzacja ważna jest przez 2 lata.

Uwaga! Należy pamiętać, że pozytywna weryfikacja w systemie ESTA nie daje gwarancji na wjazd do USA. Ostateczną decyzję podejmuje U.S. Customs and Border Protection Agency, a więc oficer biura imigracyjnego.

Jeżeli system ESTA odmówi autoryzacji – nie trzeba rezygnować z podróży. W takim wypadku należy złożyć wniosek o wizę.

Ważny paszport

Aby wjechać do Stanów Zjednoczonych konieczne jest także posiadanie ważnego paszportu. Paszport biometryczny, a więc z chipem do odczytu komputerowego, powinien być ważny przynajmniej 90 dni. Jeżeli jego ważność jest krótsza, istnieje możliwość wjazdu na teren USA, jednak turysta będzie zmuszony opuścić terytorium stanów w dniu wygaśnięcia jego ważności.

Byłeś w Iraku? Przepisy bezwizowe Cię nie dotyczą!

Osoba przebywająca w Iraku, Iranie, Libii, Jemenie lub Sudanie po 1 marca 2011 roku, nie będzie mogła skorzystać z prawa bezwizowego.

Uwaga! Osoby planujące dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych (praca, nauka), który przekracza 90 dni, muszą starać się o wizę.

Wyjazd za granicę – ubezpieczenie

Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie wyjazdowe nie jest wymagane, jednak wielką nieodpowiedzialnością byłoby go nie posiadać. O ile na terenie Unii Europejskiej można zdecydować się na niewykupienie ubezpieczenia, bo pewna, lecz nie pełna, ochrona zapewniana jest w ramach karty EKUZ, o tyle poza UE nic nas nie chroni, a koszty pobytu w szpitalu, operacji i leczenia mogą doprowadzić do bardzo poważnych kosztów – znacznie większych niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Europie.

Służba zdrowia w USA należy do najbardziej kosztownych na świecie

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza ubezpieczenie kosztów leczenia, pozwoli nie zbankrutować w przypadku konieczności leczenia. Jeżeli okaże się, że w czasie podróży turysta złamie nogę, za pomoc medyczną zapłaci nawet ponad 2 tys. dolarów. W sytuacji, kiedy nogą musiałby zająć się chirurg, koszty mogą wynieść nawet powyżej 30 tys. dolarów. To naprawdę duże pieniądze!

Jaka powinna być suma ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na wyjazd do Stanów powinno opiewać na bardzo wysokie kwoty. W innym wypadku, ubezpieczenie wystarczy jedynie na część kosztów leczenia. Nie oznacza to jednak, że osoba ubezpieczająca się zapłaci krocie za takie ubezpieczenie. Dzienny koszt ubezpieczenia wyjazdowego do USA może kosztować już od kilkunastu złotych od osoby – to naprawdę niewiele za poczucie bezpieczeństwa i realną pomoc na miejscu.