19.04.2023

Ubezpieczenie okularów

Zdarza się, że któryś z domowników niechcący Cię potrąci lub Twoje dziecko stwierdzi, że okulary są doskonałą zabawką. Tak naprawdę niewiele wystarczy, aby je popsuć. Uprawiasz sport? Tym bardziej uważaj. Dlaczego? Okulary są niezbędne na co dzień i trudno bez nich dobrze funkcjonować. Gdy taki wypadek ma miejsce, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Jeśli jesteś użytkownikiem okularów korekcyjnych, przygotowaliśmy specjalne ubezpieczenie.


Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia okularów?

Okularów korekcyjnych używasz przeważnie cały czas, przez co są narażone na liczne ryzyka zniszczenia. Niestety, aby wyglądały atrakcyjnie, często wykonane są z lekkich i delikatnych materiałów, co tym bardziej czyni je podatnymi na uszkodzenia. Zdarza się też, że mogą ulec kradzieży, szczególnie jeśli nosimy je w torebce.

A jeśli nosisz okulary to wiesz, że funkcjonowanie bez nich jest zwykle utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Okulary mogą się uszkodzić, przy czym naprawa nie zawsze jest możliwa, a zrobienie nowej pary jest kosztowne. Może się zdarzyć, że zakup nowych oprawek z soczewkami nadwyręży domowy budżet, zwłaszcza jeśli jest to wydatek nieplanowany.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Ubezpieczeniem objęte są okulary korekcyjne, w tym przeciwsłoneczne z korekcją oraz okulary z powłokami ochronnymi bez korekcji. Ochrona obejmuje uszkodzenie oprawek, soczewek lub całych okularów. Jest dostępna w dwóch wariantach – Standard i Premium.

W wariancie Standard ubezpieczenie obejmuje uszkodzenie okularów powstałe wskutek nieszczęśliwego wypadku – nagłego i nieprzewidzianego zdarzenia. Przykładowo:

  • wypadek z udziałem osób trzecich (np.: podczas zabawy, uprawiania sportu czy codziennych czynności)
  • szkody wyrządzone przez dzieci (np. szarpnięcie za oprawkę)
  • szkody spowodowane przez czworonogi (np. pogryzienie okularów)

Wariant Premium uzupełnia ochronę o:

  • szkody wyrządzone nieopatrznie przez nas samych (np. przygniecenie, nadepnięcie czy inne działania nieumyślne)
  • utratę okularów w wyniku kradzieży z włamaniem lub rabunku.

Pamiętaj, że jako klient salonu optycznego możesz ubezpieczyć okulary swoje lub innej osoby (np. dziecka), a na szczegółowe pytania odpowie pracownik salonu optycznego oferującego ubezpieczenie. 

Jak to robimy?

Na podstawie analizy zgłaszanych uszkodzeń zaobserwowaliśmy, że ponad 90% okularów można naprawić. Takie właśnie świadczenie w pierwszej kolejności zapewnia ubezpieczenie Colonnade, przygotowane wspólnie z agentem ubezpieczeniowym E-Parasol Ubezpieczenia Sp. z o.o. Polisa pomaga także w przypadku braku możliwości odtworzenia okularów – klient otrzymuje wówczas voucher na nową parę.

Krok po kroku wygląda to tak:

  1. W pierwszej kolejności staramy się naprawić uszkodzone okulary.
  2. Jeśli naprawa nie jest możliwa lub okulary zostały utracone wskutek kradzieży z włamaniem lub rabunku, to odtwarzamy okulary, czyli wykonujemy nowe na podstawie parametrów ze zlecenia medycznego.
  3. W przypadku, gdy i to jest niemożliwe, otrzymasz voucher na zakup dowolnych nowych okularów w salonie optycznym.

Ubezpieczenie okularów jest dla wszystkich

Ubezpieczenie okularów jest dla wszystkich – niezależnie od codziennych aktywności czy stylu życia, nieprzewidziane wypadki mogą spotkać bowiem każdego. Wybierając okulary chcesz cieszyć się nimi jak najdłużej – a w ciągu roku czy dwóch wiele może się przydarzyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Czy wiesz, że zaobserwowaliśmy, że ponad 60% ubezpieczających swoje okulary stanowią osoby przed 30. rokiem życia, a wśród nich duży odsetek to ubezpieczenia okularów dziecięcych? Osoby młode i aktywne wybierają kompleksowe ubezpieczenie okularów nie ograniczając swojego stylu życia.  

Dlaczego dla dzieci?

W przypadku dzieci ubezpieczenie jest jak najbardziej zasadne – są aktywne, wciąż w ruchu, a ich okulary „stawiają czoła” nieprzewidzianym sytuacjom w szkole czy w trakcie zajęć pozalekcyjnych.

Dla osób starszych?

Osoby starsze wykorzystują z kolei okulary do czytania. To znaczy, że często zakładają i zdejmują je w ciągu dnia, nie zawsze pamiętając o odłożeniu okularów do etui.

Dla młodych rodziców?

Młodzi rodzice są blisko swoich dzieci i to na nich głównie koncentrują swoją uwagę. Uwielbiają przytulać się do maluchów, podczas gdy dla pociech okulary wydają się być… świetną zabawką. Niestety często kończy się to źle dla samych okularów.

Dzięki ubezpieczeniu, ryzyka związane z uszkodzeniem okularów nie muszą być problemem. To jak „wirtualne etui”, które działa niezależnie od tego, w jakiej sytuacji znalazły się nasze okulary. Budżet domowy nie musi na tym ucierpieć.

Zmiana wady wzroku w trakcie okresu ubezpieczenia

Zdarza się, że po zakupie okularów i ich ubezpieczeniu wada wzroku postępuje. Czy to oznacza zakończenie ochrony? Zmiana wady wzroku w okresie ubezpieczenia nie przerywa ochrony. W sytuacji, kiedy otrzymasz zlecenie medyczne na zmianę soczewek i wymienisz je przed powstaniem szkody wykorzystując te same oprawy – najpóźniej w momencie zgłoszenia szkody powinieneś dostarczyć dokumenty potwierdzające zasadność wymiany soczewek i rachunek potwierdzający ich wymianę. Naprawione lub odtworzone okulary będą odpowiadały aktualnym parametrom.

Uważamy, że ubezpieczenie okularów stanowi doskonałe zabezpieczenie. Nie bez powodu niektórzy nazywają je właśnie „wirtualnym etui”.