23.07.2019

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – czyli EKUZ, jest w stanie zrefundować jedynie niektóre świadczenia medyczne. 

Istnieje przynajmniej 10 powodów, dlaczego opłaca się posiadać ubezpieczenie zagraniczne.

Sporo osób uważa, że dodatkowe ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne tylko wtedy, kiedy wyprawa jest ekstremalna. Co warto wiedzieć, nawet na zwykłych wakacjach, mogą się nam przytrafić różne problemy. Wystarczy niefortunny upadek po uderzeniu przez falę morską, a możemy nabawić się bardzo poważnej kontuzji. Co więcej, kiedy nie posiadamy ubezpieczenia zagranicznego, sam transport do kraju może kosztować nas kilkaset tysięcy złotych!

1. Pokrycie kosztów 

Podczas każdego rodzaju wyjazdu za granicę, ubezpieczenie będzie na wagę złota. Znane są przypadki, kiedy podczas spokojnego, rodzinnego wypoczynku osoby zaraziły się groźną bakterią, a wówczas sam pobyt, w związku z wymaganą hospitalizacją, może przedłużyć się o wiele dni.

Chociaż bez względu na to, czy posiada się wówczas ubezpieczenie wakacyjne czy też nie, stres i tak nam towarzyszy. Jednak kiedy się takowe wykupi, nie będziemy pociągnięci do horrendalnych kosztów, a takich należałoby się spodziewać jeżeli chodzi o wszelką pomoc lekarską za granicą.

2. Gwarancje darmowego, medycznego transportu do kraju

Zdarzają się często takie kontuzje, które mogą uniemożliwić nam powrót do Polski, korzystając ze zwykłych linii lotniczych. Czasami wymagane jest zarezerwowanie dwóch miejsc, a niekiedy i transportu w leżącej pozycji. Można to załatwić „na własną rękę”, aczkolwiek jest to droższe. Niestety, w wypadku poważnego stanu zdrowia, konieczny jest nawet transport karetką z medyczną opieką.

Jeżeli chodzi o takie kraje jak Włochy, Francja lub Austria, powrót karetką może wówczas kosztować około pięć tysięcy złotych. W wypadku asysty lekarskiej, cena wzrośnie o kolejne kilka tysięcy. Musimy wiedzieć, że bez ubezpieczenia na wyjazd za granicę, lot w pozycji leżącej chociażby z Austrii, będzie kosztował przeszło szesnaście tysięcy złotych, a z krajów bardziej odległych ponad dwa razy tyle.

Kiedy konieczne jest, aby wykorzystać specjalistyczny ambulans lotniczy chociażby z Turcji, musimy liczyć się z wydatkiem około siedemdziesięciu tysięcy złotych. Łatwo zauważyć, że są to wielkie kwoty, a wystarczy tylko ubezpieczenie na wyjazd z kilkuzłotową składką dzienną, aby koszty te były pokryte w całości.

3. Ubezpieczenie OC, aby pokryć szkody wyrządzone przez nas samych

Nie mamy kontroli nad pewnymi sytuacjami. Wystarczy przypadkowo zbita szyba lub zarysowane auto, aby spotkać się z nieprzyjemnościami. Wykupując jednak dobre ubezpieczenie wyjazdowe od odpowiedzialności cywilnej, będziemy mieli pewność, że wszelkie koszty zostaną zwrócone poszkodowanemu.

4. Ubezpieczenie NNW – Pieniądze na leczenie i rehabilitację

Musimy być świadomi, że podstawą jest ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. W wypadku zwykłego złamania kończyny, konieczna staje się dla nas nie tylko pomoc lekarska, ale też specjalny transport do domu. Później, będziemy też wymagać nawet wielomiesięcznych rehabilitacji. Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni, koszty tych usług nie będą nas dotyczyć, a dodatkowo dostaniemy odszkodowanie.

5. Bezpłatna pomoc ratunkowa, kiedy dojdzie do wypadku w górach

Przywykliśmy już do faktu, że gdy przydarzy się jakakolwiek nieprzewidziana sytuacja w polskich górach, ekipa GOPR ruszy nam na ratunek i sprowadzi nas do bezpiecznego miejsca. Jest to bardzo wymagający proces, który nie tylko wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, ale niekiedy też i helikoptera.

W Polsce, taka pomoc jest bezpłatna, natomiast za granicą, wygląda to trochę inaczej. W krajach UE, za taką akcję ratowniczą będzie musiał zapłacić poszkodowany, nawet jeśli posiada on ubezpieczenie NFZ i kartę EKUZ. Godzina pracy ratowniczego helikoptera, może kosztować nawet pięć tysięcy złotych. Mając zatem ubezpieczenie za granicą, nie musimy obawiać się o takie sytuacje.

6. Ubezpieczenie assitance, kiedy podczas podróży dojdzie do awarii samochodu

W sporej liczbie polis, spotkamy się z usługą assistance. Z założenia, stanowi ona pomoc nie tylko w zakresie technicznym, ale też i medycznym oraz informacyjnym. Musimy dokładnie sprawdzać, jak wygląda zakres assistance w danej polisie. Niekiedy, samo odholowanie zepsutego pojazdu może nie wystarczyć. Wybierając asisstance, które jest odpowiednio rozbudowane, otrzymamy auto zastępcze, a także pomoc w zakresie transportu w miejsce, które wskażemy. Jeżeli będzie taka potrzeba, pomoże nam też tłumacz lub prawnik.

7. Zagubione bagaże to nie problem, kiedy posiadamy ubezpieczenie

Często występującym problemem są zagubione podczas podróży bagaże. Wówczas tracimy wszelkie potrzebne nam rzeczy, co skutkuje tym, że konieczny jest zakup wielu nowych rzeczy na miejscu, a nie zawsze uda się otrzymać zadośćuczynienie od linii lotniczych. Kiedy nasz polisa ubezpiecza też bagaż, problem ten znika. Mimo, że to wciąż niemiła sytuacja w związku z utratą swych rzeczy i wieloma opóźnieniami, natomiast dzięki ubezpieczeniu, szybko kupimy potrzebne nam przedmioty, a za zaistniałą sytuację otrzymamy stosowne odszkodowanie.

8. Gwarantowana pomoc tłumacza

Trzeba liczyć się z faktem, że nie każda osoba, która wyjeżdża za granicą posługuje się lokalnym językiem, lub chociaż angielskim. Co więcej, w wielu kryzysowych sytuacjach, aby się porozumieć, może być konieczne użycie słownictwa specjalistycznego. Z pewnością stres, nie ułatwi nam wtedy zadania. Posiadając ubezpieczenie na wakacje o optymalnych warunkach, poszkodowany otrzyma niezbędną pomoc od tłumacza, a niekiedy i od prawnika, co pozwoli nam sprostać problemom z wypełnianiem dokumentów.

 9. W wypadku, kiedy dojdzie do jakiejkolwiek kradzieży, otrzymamy zwrot kosztów

Każdy, kto wybiera się na wakacje, często zabiera ze sobą sporo elektronicznych sprzętów, które są dość kosztowne. W wielu krajach, złodzieje tylko czekają na okazję, aby wejść w ich posiadanie. Będąc chociażby w Brazylii, kiedy zwiedzamy miasta, gdzie aż roi się od turystów, bardzo łatwo paść ofiarą kradzieży. Spotkamy się często nawet ze specjalnymi szajkami złodziei, którzy poruszają się skuterami. Mogą w każdej chwili podjechać do nas, wyrwać torbę lub plecak i natychmiast odjechać. Zanim zorientujemy się, do czego doszło, złodzieje będą już bardzo daleko, a szanse na odzyskanie przedmiotów kompletnie zanikną.

Posiadając ubezpieczenie turystyczne, mamy gwarancję zwrotu kosztów. Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na tę opcję polisy, kiedy chodzi o ubezpieczenie młodzieży lub dzieci. Mimo, że nie jest to żadną regułą, to właśnie dzieci są najczęstszymi ofiarami takich sytuacji, a złodzieje obserwują je szczególnie.

 10. Pełen spokój i kompletnie bezpieczne wakacje dla każdego turysty

Tak naprawdę, można też wyłonić jeden najważniejszy powód, dlaczego warto posiadać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny. Otóż, jest to dla nas gwarancja spokoju i bezpieczeństwa podczas wakacyjnego relaksu. Natomiast, jeśli nawet doszłoby do jakichkolwiek sytuacji kryzysowych, z pewnością zostanie nam udzielona niezbędna pomoc. Nie chcemy przecież, aby długo wyczekiwane przez nas wakacje, stały się początkiem poważnych długów oraz problemów finansowych.

Jeżeli podczas wypoczynku będziemy mieli jakiekolwiek problemy zdrowotne, nie będzie konieczności czekania z wizytą aż do powrotu do domu, aby tam skorzystać z pomocy swojego lekarza i nie narażać się na jakiekolwiek koszty. Jeśli dojdzie do tego typu sytuacji, dobry ubezpieczyciel pokieruje nas, jakie czynności powinniśmy wykonać i krok po kroku przeprowadzi nas przez wszystkie obecne etapy. Od tego, jak udzielić pierwszej pomocy, przez wskazanie placówki leczniczej, aż po zagwarantowanie potrzebnego transportu dla rodziny oraz pomocy tłumacza.