10.12.2019

Darmowe wizy na Sri Lankę– dowiedz się, jakie ubezpieczenie jest konieczne!

Sri Lanka to państwo położone w Azji Południowej, na wyspie Cejlon. Kształt wyspy i położenie spowodowało, że Sri Lankę zaczęto nazywać łzą Indii. Jest to niezwykle malownicze państwo, kraina herbaty i przepięknych budowli. Jednak, pomimo tego turystyka w tym kraju nieco zwolniła. Powodem był m.in. zamach terrorystyczny. Władze Sri Lanki postanowiły zatem wprowadzić darmowe wizy, aby pobudzić ruch turystyczny. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć się przed wyjazdem i jakie ubezpieczenie podróżne wybrać.

Zamachy na Sri Lance

Sri Lanka to kraj, który wciąż boryka się z wieloma problemami. Spadek liczb turystów dotykał ją już niejednokrotnie, jednak turyści spragnieni pięknych widoków i przeżyć, wciąż chcą ją zwiedzać. Pierwszy znaczny spadek liczby turystów został odnotowany w 2004 roku po groźnym tsunami, a także po wojnie domowej. Jednakże, po podpisaniu porozumień pokojowych, turyści bardzo chętnie powrócili na Sri Lankę. Szacuje się, że w roku 2018 turystyka przyniosła gospodarce 4,4 mld dolarów1. Dobra passa skończyła się jednak w 2019 roku, kiedy w zamachu terrorystycznym zginęło na Sri Lance ponad 250 osób. Po tym wydarzeniu wiele krajów wydało ostrzeżenia dla turystów, a liczba odwiedzających to państwo drastycznie spadła. Władze zareagowały wprowadzając darmowe wizy od 1 sierpnia 2019 roku, które mają obowiązywać przez 6 miesięcy (wcześniej koszt wizy wynosił do 40 dolarów).

Polisa turystyczna na Sri Lankę

Ubezpieczenie na podróż warto zakupić bez względu na to, gdzie zamierzamy spędzić urlop. Przydaje się ono na terenie Unii Europejskiej, ale w szczególności poza nią. Podróżując poza Europą, nie możemy liczyć nawet na podstawową pomoc medyczną w ramach karty EKUZ, a każda wizyta w szpitalu może nas słono kosztować. Udając się jednak na Sri Lankę, trzeba być świadomym pewnych zagrożeń, przed którymi warto się ubezpieczyć.

Choroby, których się nie spodziewasz

Udając się do odległych krajów, zwłaszcza krajów Azji Południowo-Wschodniej, należy zdawać sobie sprawę z tego, że można zetknąć się tam z chorobami egzotycznymi. W 2017 roku Sri Lanka zmagała się z epidemią groźnej choroby nazywanej gorączką krwotoczną. Choroba ta przenoszona jest przez komary. Oczywiście na miejscu dostępne są odpowiednie środki, które zabezpieczają przed zarażeniem, jednak nigdy nie można mieć pewności, że choroba tropikalna nas nie dotknie. Dlatego, kupując ubezpieczenie w podróży, warto rozszerzyć je o choroby tropikalne. Sri Lanka znana jest również z tego, że żyje na niej mnóstwo gatunków skorpionów i węży, m.in. pyton tygrysi, żmija łańcuszkowa czy kobra indyjska – wszystkie zagrażają zdrowiu i życiu. Dlatego, ubezpieczenie kosztów leczenia jest koniecznością!

Ruch uliczny także niebezpieczny

Ruch uliczny na Sri Lance znacznie różni się od tego, który znamy z ulic europejskich. Osoby często podróżujące np. po krajach azjatyckich, mogą być przyzwyczajone do bardzo ruchliwych ulic, nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego i niezachowywania bezpieczeństwa. Jednak, widząc po raz pierwszy niemalże niekontrolowany niczym ruch uliczny, można być bardzo zdziwionym. Brawurowa jazda niektórych kierowców może prowadzić do stłuczek i bardziej lub mniej groźnych wypadków. Warto mieć zatem wykupione ubezpieczenie.

Kradzieże – warto ubezpieczyć swoje mienie

Niestety Sri Lanka boryka się z problemem częstych kradzieży, zwłaszcza kradzieży kieszonkowych. Można spotkać się także z próbą wyłudzenia pieniędzy, kradzieżą środków na karcie płatniczej. Odpowiednie ubezpieczenie oraz zachowanie ostrożności będą jednak odpowiednimi środkami zapobiegawczymi. Pamiętaj, że wcale nie musi spotkać Cię nic złego!

Ochrona w przypadku ataków terroru

Dobre towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia również możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o ochronę w przypadku ataków terrorów. Warto takie ubezpieczenie zakupić, zawłaszcza w sytuacji, gdy planujemy podróż do miejsca, w którym takie ataki już się zdarzały.

Warto pamiętać, 

że dostępne są także ubezpieczenia, które można kupić nie wychodząc z domu! Ubezpieczenie turystyczne online, pozwala na szybki zakup ubezpieczenia przed podróżą, bez konieczności odwiedzania biura stacjonarnego swojego ubezpieczyciela. Ubezpieczenie podróżne online jest idealne dla osób zapracowanych, które nie dysponują wolnym czasem przed urlopem, a chcą zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych na wymarzonych wakacjach!

 

1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wiza-na-Sri-Lanke-za-darmo-dla-turysto…