23.12.2019

Częste urazy zimą – czyli dlaczego warto ubezpieczyć się na zimowy wyjazd?

Święta Bożego Narodzenia, okres noworoczny czy ferie, to czas wzmożonych wyjazdów. Najczęściej są to wyjazdy w góry – niekoniecznie polskie. Często wybierane są Dolomity, Alpy czy Pireneje. Bez względu na kierunek wyjazdu, warto zadbać o ubezpieczenie na wyjazd – może okazać się bardzo przydatne!

Ubezpieczenie na wakacje...

zimowe, jest tak samo ważne, jak ubezpieczenie wakacyjne letnie. W okresie zimowym, kiedy temperatury są niskie, chodniki często oblodzone, a my chętnie korzystamy z wielu zimowych atrakcji i sportów, jesteśmy narażeni na wiele różnych kontuzji i urazów. Niektóre z nich – tak jak stłuczenia, nie muszą być groźne. Jednak, zdarzają się także m.in. złamania czy skręcenia, które wymagają ingerencji lekarskiej, a czasem także długotrwałej rehabilitacji. Dobrze dobrane  , nie zapewni ochrony przed samym zdarzeniem, jednak jest gwarantem szybkiej i skutecznej pomocy, a rozszerzone ubezpieczenie pozwoli na szybsze dojście do formy po wypadku.

Częste urazy zimą

Zima często nazywana jest sezonem urazów. Dlatego, jeżeli planujemy wyjazdy, zwłaszcza wyjazdy poza granice polski, warto zdecydować się na ubezpieczenie zagraniczne. Ryzyko rośnie zarówno poprzez zmianę warunków atmosferycznych (śnieg na oblodzonym chodniku, śliskie schody), jak i uprawianie sportów zimowych (jazda na nartach, snowboard, jazda na łyżwach).

Złamanie kończyn

Do jednych z najczęstszych urazów podczas wakacji zimowych zalicza się złamania nóg lub rąk. W razie złamania, które można poznać bardzo szybko poprzez bardzo silny ból i często nienaturalne ułożenie kończyny, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Interwencja lekarska w szpitalu jest w takim przypadku koniecznością! W przypadku niefortunnego upadku, może dojść do wielu innych złamań, np. w obrębie miednicy.

Wstrząs mózgu

O wstrząs mózgu zimą nie trudno. Można nabawić się go podczas uderzenia głową o twardą powierzchnię. Wstrząs mózgu zdarza się podczas jazdy na nartach, czy łyżwach, ale może zdarzyć się także podczas upadku na oblodzonym chodniku. Objawia się m.in. zaburzeniami widzenia, bólem głowy, wymiotami. W przypadku podejrzenia wstrząsu mózgu należy bez zwłoki zawiadomić służby medyczne.

Skręcenia i zwichnięcia

Skręcenia oraz zwichnięcia to kolejne urazy, które są powszechne zimą. Objawiają się nagłym i ostrym bólem. Oprócz schłodzenia i unieruchomienia takiego miejsca, należy skonsultować się z lekarzem. Najlepiej, aby był to chirurg lub ortopeda, który oceni stan kończyny.

Złamane żebra

Najczęściej narażone są na to osoby uprawiające sporty zimowe. Silny upadek, może nie tylko doprowadzić do złamania żebra, ale również do uszkodzenia płuca. Dlatego, w przypadku podejrzenia złamania żebra, należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Do innych, bardzo częstych urazów zaliczyć można urazy pleców, ramienia i barku oraz urazy kolana.

Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Przede wszystkim należy sprawdzić, jak wysokie są koszty leczenia w państwie, do którego się wybieramy. Jeżeli w planach jest szusowanie na nartach, czy uprawienie innych sportów zimowych, należy zdecydować się na taką polisę, która nie tylko pokryje koszty opieki medycznej, ale również koszty ratownictwa medycznego. W pakiecie dobrego ubezpieczenia na wyjazd za granicę powinno zostać uwzględnione również ubezpieczanie następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie bagażu. Ubezpieczanie turystyczne to koszt kilku lub kilkunastu złotych za osobę dziennie – jest to zatem znikomy koszt w porównaniu z tymi, które można ponieść w razie wypadku za granicą.

Nie masz czasu na zakup ubezpieczenia? 

Skorzystaj z ofert online!

W Colonnade oferujemy możliwość zakupu ubezpieczenia wyjazdowego online. Dzięki temu, każdy z Państwa może bez wychodzenia z domu zagwarantować sobie ochronę na najwyższym poziomie. Wystarczy wypełnić formularz na stronie. Jeśli pojawią się ewentualne pytania, zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi klienta Colonnade (+48 22 276 26 02).