23.09.2021

Choroba przewlekła, a polisa

Zdrowie to wartość bezcenna. Nie kupisz go w sklepie. Nie zamówisz jako usługi bezterminowej. W chwili, gdy zacznie szwankować, pojawiają się problemy. Doskonale rozumieją to osoby chorujące przewlekle. Schorzenia utrudniają pacjentom normalne funkcjonowanie. Wiążą się z koniecznością wprowadzenia niezbędnych w życiu zmian. Niejednokrotnie wymagają porzucenia dotychczasowych pasji i pracy. Zdaniem wielu lekarzy choroby przewlekłe to problem na miarę XXI wieku. Jak to wygląda od strony ubezpieczyciela?

Odkrycia na miarę XXI wieku

XXI wiek przyniósł postęp cywilizacyjny. Zmiany są zauważalne także w tematyce dotyczącej zdrowia i jakości życia pacjentów. Postępy w medycynie świat obserwuje z wypiekami na twarzy. Niosą nadzieję dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi. Choroby, które niegdyś brzmiały jak wyrok śmierci, dzisiaj są w dużym stopniu wyleczalne. Otrzymują status chorób przewlekłych. Nowoczesna medycyna coraz częściej wynajduje innowacyjne rozwiązania. Na uwagę zasługują chociażby wynalazki, które odmieniły życie cukrzyków i osób oczekujących na przeszczep wątroby. Naukowcy stworzyli sztuczną trzustkę. Odkrycie jest wsparciem dla cukrzyków. Reguluje hormony do poziomu, jaki mają osoby zdrowe. Wynaleziono także sztuczną wątrobę. To urządzenie, które wspomaga pracę uszkodzonego narządu u pacjenta oczekującego na przeszczep. Jednak nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich przykładów. A to i tak kropla w morzu potrzeb. Pacjentów wypatrujących szansy na poprawę jest więcej.

Czym jest choroba przewlekła?

Chorobę przewlekłą charakteryzują długi czas trwania oraz wolny postęp zmian chorobowych. Dlatego ich leczenie trwa miesiącami lub nawet latami. Schorzenia tego typu wiążą się z koniecznością podjęcia specjalistycznego postępowania rehabilitacyjnego, nadzoru, obserwacji lub opieki. Zazwyczaj są to choroby nieuleczalne. Dlatego w większości schorzeń stosuje się jedynie leczenie objawowe lub hamuje postęp choroby. Częstotliwość występowania chorób przewlekłych rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Obecnie w grupie tej znajduje się przeszło 150 chorób. Do najpopularniejszych z nich należą choroby układu krążenia (miażdżyca, niewydolność sercowa), cukrzyca, otyłość, nowotwór, padaczka lub choroby autoimmunologiczne (np. celiakia, toczeń rumieniowaty).

Stan zdrowia i ubezpieczenie

Ochrona ubezpieczeniowa to element niezbędny w życiu każdego człowieka. Choroby przewlekłe bardzo często wykluczają możliwość posiadania polisy w takiej formie, jaka przysługuje osobie zdrowej. Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na podwyższone ryzyko. Jeżeli pacjent choruje na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, rośnie ryzyko wystąpienia zawału lub udaru. A to tylko dwa spośród wielu zagrożeń. Właśnie dlatego stanowisko ubezpieczycieli w ochronie osób cierpiących na choroby przewlekłe jest różne. Niektóre towarzystwa operują podwyżką. W zamian za podjęcie ryzyka, rośnie miesięczna składka ubezpieczenia. To często wynik szczegółowych badań lekarskich. Inne posługują się gotowym formularzem. A jeszcze inne traktują chorobę przewlekłą jako całkowite wykluczenie w warunkach ogólnych ubezpieczenia.

Złoty środek

Na choroby przewlekłe nie ma złotego środka. Bynajmniej nie na wszystkie. W dodatku są to wydarzenia, których nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego złotym środkiem jest… myślenie o ubezpieczeniu tu i teraz. Tylko takie myślenie daje gwarancję bezpieczeństwa na przyszłość. W naszej ofercie znajdziesz między innymi polisę ochronną, z której skorzystasz, gdy usłyszysz diagnozę nowotworową. TRIUMF zadziała, ale tylko w chwili, gdy podejmiesz ubezpieczenie jako osoba zdrowa.

Bezpieczna podróż

Osoby chore przewlekle mogą wykupić ubezpieczenie podróżne TRAVEL PROTECT. Dlatego jeżeli ich stan zdrowia na to pozwala, mogą bez przeszkód podróżować po kraju i świecie. Polisa chroni 24 godziny na dobę, na każdym kontynencie. Ubezpieczenie od chorób przewlekłych to rozszerzenie ochrony i zabezpieczenie w przypadku zaostrzenia choroby. Stanowi dodatek do polisy, który wykupuje się przy otwieraniu ubezpieczenia turystycznego.