24.07.2019

Ponad 30% wyjeżdżających na wakacje nie kupuje ubezpieczenia. Dane te są zatrważające. Pomimo komunikatów ze strony państwa jak i wielu towarzystw ubezpieczeniowych, nadal wielu podróżujących nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele może ich kosztować podróżowanie bez odpowiednio dopasowanego ubezpieczenia na wyjazd, zwłaszcza ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą.

Brak ubezpieczenia za granicą dalej powszechny

Raport z czerwca 2019 roku dotyczący ubezpieczeń zagranicznych przedstawia zatrważające wyniki. Okazuje się, że blisko 35% respondentów przyznaje się, że nie wykupuje ubezpieczeń na czas urlopu. Ponad 10% z kolei twierdzi, że posiada kartę EKUZ, dlatego nie decyduje się na zakup innych ubezpieczeń. Jednocześnie respondenci wskazali na najbardziej istotne ubezpieczenia w podróży: na pierwszym miejscu znalazło się pokrycie kosztów leczenia za granicą (tak wskazało blisko 90% pytanych). Dlaczego zatem, nadal tak wiele osób unika ubezpieczenia kosztów leczenia, chociaż doskonale zdaje sobie sprawę z jego ważności? Powodów może być kilka…

Po pierwsze, 

brak informacji o kosztach leczenia za granicą – bardzo często osoby wybierające się na wakacje na terenie UE lub poza nią, w ogóle nie zdaje sobie sprawy z kosztów ewentualnego leczenia. Nie znają stawek za dobę hospitalizacji w konkretnym kraju, stawek za wizytę domową lub za zabiegi i operacje.

Po drugie, 

przekonanie, że na terenie UE nie potrzebne jest ubezpieczanie – niestety wiele osób błędnie twierdzi, że w krajach przynależących do wspólnoty Unii Europejskiej może za darmo leczyć się w szpitalach i innych placówkach medycznych. Aby część kosztów została pokryta, konieczna jest karta EKUZ. Jednak i ona nie zapewnia absolutnego bezpieczeństwa i nie jest gwarancją pokrycia wszystkich kosztów.

Po trzecie, 

wyjeżdżający uważają, że ubezpieczenie jest zbyt drogie – wiele osób rezygnuje z ubezpieczenia uważając, że jest to dodatkowy koszt. Tymczasem koszt ten jest naprawdę niewielki. Koszty ubezpieczenia za dzień zaczynają się już od 5 PLN i obejmują ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę na sumę, która pozwala na kilkutygodniowe przebywanie w szpitalu, transport medyczny i pomoc na miejscu.

 

Koszty ratownictwa, leczenia oraz transportu chorego

Ubezpieczenie kosztów leczenia jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym, ubezpieczeniem na wyjazd. Dlaczego? Ponieważ w wielu krajach leczenie obcokrajowców jest pełnopłatne. Oznacza to, że jeżeli na wakacjach przydarzy się choroba lub wypadek, poszkodowany z własnej kieszeni będzie musiał opłacić wszystkie działania medyczne: od konsultacji i badań, poprzez podane leki, hospitalizację, wykonane zabiegi. Koszty te, jak można się domyślać, nie należą do najniższych. Szykując się na wyjazd od Stanów Zjednoczonych trzeba pamiętać, że hospitalizacja waha się (w zależności od stanu oraz koniecznych do przeprowadzenia badań) od 400 do 1000 euro za dobę. W Ameryce Południowej i Środkowej koszty są zróżnicowane, w zależności od kraju i wahają się od 35 do blisko 500 euro za dobę hospitalizacji. Kwoty te nie zawierają specjalistycznych badań oraz kosztów operacji. W Azji doba hospitalizacji wynosi ok. 200 euro.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd jest także konieczne, jeżeli planowany jest urlop na terenie Unii Europejskiej. Karta EKUZ nie zawsze jest wystarczająca. Posiadając kartę należy pamiętać, że:

  • nie refunduje ona wszystkich kosztów leczenia,
  • działa wyłącznie na terenach państwa UE i EFTY,
  • upoważnia do korzystania wyłącznie z placówek publicznych,
  • nie pokrywa kosztów związanych z transportem medycznym.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą 

wykupione prywatnie zapewnia pokrycie wszystkich kosztów leczenia (jeżeli nie przekroczą one wykupionej kwoty ubezpieczenia), obejmują nie tylko kraje Europy, ale państwa całego świata, umożliwiają leczenie w placówkach prywatnych i nie dotyczą wyłącznie problemów ze zdrowiem, ale także transportu medycznego, pomocy tłumacze, etc.

Wyjeżdżając na wakacje 

bez odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę, istnieje ryzyko konieczności pokrycia bardzo wysokich kosztów leczenia, hospitalizacji czy zabiegów i operacji. Koszty te mogą w niektórych sytuacjach wielokrotnie przewyższyć koszty samego wyjazdu.

Osoby zainteresowane ubezpieczeniem zawierającym organizację leczenia, pokrycie jego kosztów, wysoką sumę świadczeń, pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski, a także możliwością rozszerzenia polisy np. o sporty ekstremalne, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.