04.06.2020

Bezpieczeństwo w czasie egzotycznych wyjazdów

Europa i kraje znajdujące się blisko Polski są niezaprzeczalnie piękne. Rozwój turystyki daje nam jednak możliwość wyjazdu również w „dalekie i nieznane”. Egzotyczne kraje wcale nie muszą być bardziej nieprzewidywalne, ale czasami kryją w sobie niebezpieczeństwa, na które my, Polacy, nie jesteśmy przygotowani. Wystarczy, że zadbasz o kilka aspektów wymienionych w tym artykule, a oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu w trakcie wypoczynku. Zapoznaj się z nimi, zwłaszcza jeśli planujesz podróż z dziećmi lub osobami starszymi, które są często najbardziej narażone na egzotyczne choroby i nie tylko.

Wybierz bezpieczne państwo

Mimo że możesz odwiedzić prawie każdy zakamarek naszej planety, czasami ryzyko nie jest tego warte. Wybierając cel podróży, odwiedź stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych), na której dowiesz się wszystkiego o poziomie bezpieczeństwa panującym w każdym kraju. Przeczytasz tam o zagrożeniu wojny, poziomie terroryzmu, częstotliwości porwań, obecności polskiej placówki dyplomatycznej, a nawet możliwości wystąpienia trzęsienia ziemi. 
Oprócz tego zapoznaj się ze stronami podróżników, którzy wyjaśniają zasady kulturowe danego państwa. Mało kto wie na przykład, że w niektórych azjatyckich krajach sfotografowanie kobiety, która nie wyraziła na to zgody, grozi konfliktem z jej rodziną.
 

Samodzielność, ale tylko do pewnego stopnia

Zwłaszcza w zupełnie obcych kulturowo krajach, przyda Ci się przewodnik. Planujesz zwiedzanie miasta? Znajdź kogoś, kto powie Ci, jakich okolic lepiej unikać. Wolisz zwiedzać góry, lasy, dżunglę? Koniecznie poproś o pomoc osobę, która mieszka tam na co dzień. Są sytuacje, których nie jesteś w stanie przewidzieć, dopóki nie obcujesz z nimi od lat - spotkania z dzikimi, jadowitymi zwierzętami czy zgubienie się w mieście i trafienie do niebezpiecznej dzielnicy. 
Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i zrób wszystko, żeby wspominać swój wyjazd z uśmiechem na twarzy. Bardzo dobrym pomysłem jest też codzienny kontakt z rodziną lub znajomymi i informowanie ich o swoich planach na następny dzień.
 

Szczepienia nie takie straszne

Dzięki odpowiednim przepisom, zarażenia chorobami pochodzącymi z innych kontynentów zdarzają się bardzo rzadko. Mimo tego, a może właśnie dlatego, warto zaszczepić się przed wyjazdem. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia na stronie https://www.gov.pl/web/zdrowie/kiedy-nalezy-zaszczepic-sie-przed-podroza-, najczęstszym szczepieniem niezbędnym do przekroczenia granicy kraju tropikalnego jest to przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze). Oprócz tego niektóre państwa ustalają własne przepisy (ich spis znajdziesz na podanej stronie). Jeśli podróżujesz do kraju, w którym panuje malaria, lekarz może przepisać Ci tabletki, które zapobiegają zarażeniu się nią.
O szczepieniach musisz pamiętać wcześniej niż na kilka dni przed wyjazdem - odwiedź lekarza chorób tropikalnych lub medycyny podróży minimum 4 - 6 tygodni przed opuszczeniem kraju. Na wizycie dowiesz się też o zalecanych zastrzykach, na które możesz, ale nie musisz się zdecydować. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, poproś doktora rodzinnego o skierowanie na podstawowe badania zdrowia, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas wyjazdu.
 

Noś ze sobą apteczkę

Przezorny zawsze ubezpieczony. Dla własnego komfortu przygotuj apteczkę pierwszej pomocy. Spakuj do niej leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. Powinny się w niej znaleźć również bandaż, gaza i plastry na wypadek małych zadrapań. Zawsze, a szczególnie w erze rozprzestrzeniających się wirusów, warto nosić przy sobie rękawiczki jednorazowe oraz maseczki ochronne. Pamiętaj też o wszelkich lekach, które przyjmujesz regularnie – przed wyjazdem dowiedz się, jaką ich ilość możesz przywieźć do danego państwa. 
Zarówno na lotnisku czy w porcie, jak i podczas zwiedzania kraju docelowego, trzymaj przy sobie książeczkę szczepień. Tylko w niej znajduje się potwierdzenie ich przyjęcia.
 

Dbaj o higienę posiłku

Kuszą Cię małe, przydrożne budki z tradycyjnymi potrawami? Uważaj na nie. Zdecydowanie unikaj miejsc, w których posiłki są przygotowywane w niehigieniczny sposób. Takie miejsca często są otwierane specjalnie dla turystów, podczas gdy mieszkańcy danego kraju wcale ich nie odwiedzają. Są nastawione na szybki zysk, a nie jakość. Najlepiej odwiedzać restauracje, w których jedzą również miejscowi. 
Chociaż egzotyczne kuchnie zachęcają zupełnie nowymi smakami, lepiej podchodzić do nieznanych potraw z umiarem. Czy wiesz, że najczęstszymi objawami chorobowymi wśród turystów są problemy jelitowe i żołądkowe? Zwłaszcza w ciepłych krajach grozi to nie tylko złym samopoczuciem, ale też odwodnieniem i spadkiem odporności. Aby temu zapobiec, postaraj się powoli przyzwyczajać układ pokarmowy do nowej kuchni, zamiast próbować wszystkiego na raz. Poza tym unikaj jedzenia surowych produktów, a owoce oraz warzywa myj i obieraj ze skórki.
 

Nie unikaj lekarzy

Banalne? A jednak nieoczywiste. Pamiętaj, że jeśli masz wykupione ubezpieczenie podróżne (a w przypadku dalekich podróży jest ono zdecydowanie niezbędne), możesz odwiedzać lekarzy. Jeżeli chodzi o choroby egzotyczne, czasami liczy się każda godzina. Przed wyjazdem zdecyduj się na polisę, która zapewni Ci bezpieczeństwo. Dzięki temu, kiedy Ty lub Twoi bliscy poczujecie się źle, nie staniesz przed wyborem: leczenie na kredyt czy powikłania chorobowe. Obserwuj swoje ciało i nie bój się odwiedzać doktora, kiedy coś Cię zaniepokoi.
 

Ubezpiecz swój wyjazd

W krajach europejskich, nawet jeśli nie wykupisz polisy, chroni Cię (w małym stopniu, ale jednak) EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Niestety, leczenie na innych kontynentach bywa naprawdę kosztowne i nie obejmuje go w żadnym stopniu ubezpieczenie krajowe. 
Na zdrowiu nie ma co oszczędzać, bo może się to obrócić przeciwko nam. Nawet wizyta u lekarza rodzinnego w innym państwie potrafi pochłonąć dużą część budżetu domowego, nie mówiąc już o ewentualnych operacjach lub koszcie przewozu do Polski. Ubezpieczenia turystyczne kosztują nawet od kilku złotych dziennie - to nieduży wydatek, który niejednemu podróżnikowi pomógł uniknąć zaciągnięcia gigantycznych długów.
 

Zapobiegaj, zamiast leczyć

Oprócz wymienionych już szczepień, sprawdzenia stanu zdrowia i zabezpieczenia się polisą, pamiętaj o kilku produktach, które uchronią Cię przed pogorszeniem zdrowia i przy okazji pozwolą w pełni cieszyć się z urlopu. Przede wszystkim, używaj regularnie kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, jeśli zwiedzasz gorące kraje. Oparzenia nie są niczym przyjemnym ani zdrowym, a słońce grzeje tam dużo intensywniej niż na polskich plażach. 
Spędzając wieczory i noce w krajach zagrożonych malarią, zakrywaj swoje łóżko moskitierą. Nie zapominaj też o regularnym myciu rąk i ciała, a jeśli nie masz w danym miejscu dostępu do mydła, noś ze sobą żel antybakteryjny. 
 

Zabezpiecz pupila

Choć nie zdarza się to często, niektórzy z nas podróżują ze swoimi czworonogami nawet na drugi koniec świata. Jeżeli nie możesz rozstać się ze zwierzakiem, koniecznie zadbaj o jego zdrowie i bezpieczeństwo za granicą. Lekarz weterynarii poinformuje Cię o dokumentach, bez których jego wyjazd jest niemożliwy. Pamiętaj jednak, żeby zabezpieczyć pupila przed przegrzaniem, zatruciem i dzikimi oraz bezdomnymi zwierzętami. Dowiedz się też, czy na miejscu znajduje się weterynarz i, jeżeli to możliwe, wykup odpowiednie rozszerzenie do swojego ubezpieczenia turystycznego. 

Ubezpieczenie egzotycznych wyjazdów

Im dalej od ojczyzny, tym ważniejszą rolę odgrywa prywatna polisa, która zapewnia bezpieczeństwo. Szukasz ubezpieczenia podróżnego, które pozwoli Ci cieszyć się podróżą w każdym miejscu na świecie? Wejdź na naszą stronę i wybierz polisę dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości.