10.06.2024

7 Mitów na Temat Ubezpieczeń w Podróży

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym podróżnikiem, czy organizujesz swoją pierwszą wyprawę za granicę, ubezpieczenie podróżne jest nieocenionym elementem, który daje spokój ducha podczas odkrywania różnorodnych zakątków naszego świata. Brak ubezpieczenia może cię narazić na nieprzewidziane sytuacje awaryjne podczas podróży. W tym artykule rozwiejemy siedem najczęściej spotykanych mitów na temat ubezpieczeń podróżnych i wyjaśnimy, jaka jest prawda. Zrozumienie, co obejmuje ubezpieczenie, a czego nie, pomoże ci podjąć świadomą decyzję odnośnie twoich planów i potrzeb. Mając tę wiedzę, unikniesz potencjalnej katastrofy finansowej w razie niespodziewanych zdarzeń podczas pobytu z dala od domu.

Mit #1: Ubezpieczenie podróżne to strata pieniędzy

Jednym z najczęściej spotykanych mitów na temat ubezpieczeń podróżnych jest przekonanie, że jest to strata pieniędzy. Wiele osób myśli, że nigdy nie będą musiały z niego skorzystać, więc po co je kupować? To jednak dalekie od prawdy. Ubezpieczenie podróżne może zapewnić finansowe zabezpieczenie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak odwołanie podróży, zagubiony bagaż czy konieczność skorzystania z nagłej pomocy medycznej. Te incydenty mogą być kosztowne i nawet zepsuć całą podróż, jeśli nie masz ubezpieczenia. Dodatkowo, ubezpieczenie podróżne może oferować cenne usługi, takie jak transport medyczny w nagłych wypadkach czy pomoc, która pomoże ci poradzić sobie w obcym kraju w razie potrzeby. Ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczenie podróżne może zaoszczędzić ci wiele pieniędzy i problemów w dłuższej perspektywie. Zanim więc uznasz je za stratę pieniędzy, zastanów się nad potencjalnymi korzyściami, jakie może ci przynieść.

Mit #2: Ubezpieczenie podróżne jest za drogie

Niektórzy uważają, że nie stać ich na ubezpieczenie podróżne i decydują się podróżować bez niego. Koszt ubezpieczenia podróżnego może się różnić w zależności od długości podróży, miejsca docelowego, liczby podróżujących osób i rodzaju potrzebnego ubezpieczenia. W większości przypadków jednak ubezpieczenie podróżne może być zaskakująco przystępne cenowo. Szukając ubezpieczenia, można porównać ceny różnych towarzystw ubezpieczeniowych i znaleźć ofertę pasującą do swojego budżetu. Pamiętaj jednak, że bardzo niskie ceny ubezpieczeń oznaczają również wiele wyłączeń lub bardzo niskie sumy ubezpieczenia, dlatego nie zaleca się wybierania najtańszej możliwej opcji, jeśli chcesz być dobrze chroniony przed niechcianymi sytuacjami i kosztami podczas wakacji. Brak ubezpieczenia podróżnego za granicą może prowadzić do bardzo wysokich kosztów w razie nieprzewidzianych zdarzeń, więc nie odrzucaj zbyt pochopnie ubezpieczenia jako zbyt drogiego.

Mit #3: Ubezpieczenie podróżne to tylko ubezpieczenie medyczne

Istnieją ubezpieczenia, które rzeczywiście obejmują tylko koszty leczenia za granicą. Jeśli jednak zrobisz tzw. research rynkowy zobaczysz, że w większości przypadków inne świadczenia są również wliczone w ubezpieczenie, takie jak zagubiony lub opóźniony bagaż, opóźnienia lotów, assistance, odwołanie podróży i inne dodatkowe świadczenia, które mogą chronić cię w różnych nieprzyjemnych sytuacjach za granicą.

Mit #4: Ubezpieczenie podróżne jest najbardziej przydatne w przypadku wyjazdów związanych ze sportami ekstremalnymi

W rzeczywistości jest odwrotnie. Wiele form ubezpieczenia podróżnego wyraźnie nie obejmuje pewnych ryzykownych aktywności, takich jak skoki ze spadochronem, nurkowanie jaskiniowe, himalaizm czy bungee jumping. Jeśli twoja podróż obejmuje sporty ekstremalne, możesz potrzebować dodatkowego zakresu ubezpieczenia, które konkretnie obejmuje twoją aktywność. Lista taka zawsze jest dostępna w ogólnych warunkach ubezpieczenia i należy ją sprawdzić przed zakupem.

Mit #5: Moja Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokryje wszystkie moje wydatki medyczne podczas podróży

Ważne jest, aby wiedzieć, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie może być używana podczas podróży poza Europą. Jest to darmowa karta, która daje dostęp do państwowej opieki medycznej w razie potrzeby podczas tymczasowego pobytu w jednym z 27 krajów UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii na takich samych warunkach i po tych samych cenach (darmowych w niektórych krajach) jak osoby ubezpieczone w tym kraju. Zakres świadczeń obejmuje na przykład świadczenia związane z chorobami przewlekłymi lub wcześniejszymi oraz związane z ciążą i porodem. Jednakże EKUZ nie obejmuje usług pomocniczych i:

  • nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego;
  • nie obejmuje prywatnej opieki zdrowotnej (to może być objęte przez ubezpieczenie podróżne za granicą);
  • kosztów takich jak powrót do domu czy utrata/kradzież przedmiotów (bagażu);
  • nie pokrywa twoich wydatków, jeśli podróżujesz za granicę specjalnie w celu otrzymania leczenia;
  • nie pokrywa kosztów akcji ratowniczych, np. transportu helikopterem ze stoku;
  • nie gwarantuje darmowych usług. Ponieważ systemy opieki zdrowotnej w różnych krajach są różne, usługi darmowe w jednym kraju mogą być płatne w innym.

Mit #6: Ubezpieczenie podróżne jest wymagane tylko w wybranych krajach

Powszechnym błędnym przekonaniem na temat ubezpieczenia podróżnego jest to, że jest ono potrzebne tylko wtedy, gdy jest obowiązkowe w kraju, który odwiedzasz. Prawdą jest, że niektóre kraje mogą wymagać, aby podróżni posiadali ubezpieczenie podróżne jako warunek wjazdu. Jednak niezależnie od wymogu wjazdu, ubezpieczenie podróżne zapewnia przydatną ochronę w krajach, gdzie nie jest obowiązkowe. Nawet w krajach z dobrze rozwiniętymi systemami zdrowotnymi leczenie może być kosztowne. Niezależnie od kraju, który odwiedzasz, nieprzewidziane sytuacje mogą zdarzyć się w każdej chwili i wszędzie. Mając ubezpieczenie podróżne, możesz spokojnie cieszyć się swoją podróżą bez obaw.

Mit #7: Nic złego mi się nie stanie

Wszyscy wiemy, jak przesądni potrafimy być i dlatego nie kupujemy ubezpieczenia, aby nie prowokować losu. Albo jesteśmy po prostu przekonani, że złe rzeczy i tragedie przytrafiają się ludziom z wiadomości lub w opowieściach znajomych. Pozytywne myślenie i dobry nastrój to podstawa każdej podróży, ale musimy pamiętać, że przeciwności losu zdarzają się najczęściej niespodziewanie i w najmniej odpowiednim momencie. Ubezpieczenie podróżne Colonnade daje ci spokój ducha, że masz zaufanego partnera, który będzie ci towarzyszył, jeśli coś pójdzie nie tak podczas twojej podróży. Możesz polegać na informacji (assistance), wsparciu organizacyjnym i finansowym, gdy jesteś z dala od domu.

Udanej podróży!