21.05.2020

10 ciekawych i przydatnych rozszerzeń polisy turystycznej

Planujesz wakacje za granicą? Na pewno wiesz już, że ubezpieczenie turystyczne to nieobowiązkowa, ale bardzo ważna inwestycja, o której warto pomyśleć jeszcze na długo przed podróżą. Kupując polisę, zapewnisz sobie i swojej rodzinie podstawową ochronę w czasie wypoczynku, jednak może się okazać, że nie spełni ona Twoich wszystkich wymagań. Jakie rozszerzenia warto do niej dokupić, żeby cieszyć się w pełni z wyjazdu?

Zacznijmy od podstaw, czyli rozszerzeń, które przydają się najczęściej. Są to dodatki, które, w różnych kombinacjach, polscy podróżnicy wykupują najchętniej. 

Uprawianie sportów

Jeśli zamierzasz wypoczywać aktywnie, zainteresuj się tym rozszerzeniem. Większość firm ubezpieczeniowych zapewni Ci ochronę w przypadku amatorskiego uprawiania sportu, np. jazdy na rowerze czy gry w piłkę plażową, w standardowym pakiecie ubezpieczenia. Jednak większość dyscyplin sportowych jest wliczana do kategorii „sportów podwyższonego ryzyka” lub „sportów ekstremalnych”. Tym samym, planując nurkowanie w okolicach rafy koralowej lub skakanie ze spadochronu, lepiej zabezpieczyć się odpowiednim rozszerzeniem w umowie.
UWAGA: Każda firma ubezpieczeniowa dzieli sporty na amatorskie i ekstremalne w inny sposób. Sprawdzisz to w dokumencie OWU (ogólne warunki ubezpieczenia).
 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Zwłaszcza w ostatnim czasie, plany związane z podróżą często zmieniają się błyskawicznie. Ubezpieczyciele zdają sobie z tego sprawę i stopniowo modyfikują dotychczasowe zapisy. Decydując się na ten dodatek do polisy sprawdź wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. 
 

Kradzież bagażu

Rozszerzenie przydatne wtedy, kiedy planujesz przelot samolotem, a szczególnie, jeśli podróż zakłada przesiadki na lotniskach. Wszyscy słyszeliśmy już wystarczająco dużo historii o zgubionych i skradzionych bagażach, żeby wiedzieć, ile stresu kosztuje to podróżujących. Biorąc pod uwagę ceny sprzętów, które przewozisz, ubezpieczenie bagażu okaże się tylko niewielką opłatą.

A co, jeśli podróżujesz ze zwierzętami, planujesz imprezować lub masz inne potrzeby? Pomyśl o mniej znanych, ale równie ciekawych rozszerzeniach polisy turystycznej.
 

Klauzula alkoholowa

W standardowym pakiecie ubezpieczenia turystycznego znajdziesz jasny zapis: większość punktów umowy nie obowiązuje Cię, kiedy wypijesz alkohol. W takim razie, co zrobić, kiedy planujesz udać się do klubu lub zamówić drinka w barze? Niektórzy ubezpieczyciele przygotowali tzw. klauzulę alkoholową. Gwarantuje ona wypłatę ubezpieczenia (związaną z kosztami leczenia oraz NNW) niezależnie od ilości alkoholu w Twojej krwi. Warto zaznaczyć, że klauzula nie obejmuje OC i sytuacji, w których złamiesz prawo.

Ubezpieczenie mieszkania

Nie korzystasz z regularnego ubezpieczenia nieruchomości? Chcesz spać spokojnie i będąc daleko od domu nie martwić się, czy nikt w tym momencie nie próbuje go okraść? Dokup ubezpieczenie mieszkania na czas swojego wyjazdu. To niedoceniany dodatek do polisy turystycznej, który może oszczędzić Ci stresu z powodu utraty dobytku. Pamiętaj tylko, żeby dokładnie sprawdzać warunki takiego rozszerzenia – oferty różnią się w zależności od firmy.
 

Ubezpieczenie zwierzęcia podczas wyjazdu

Ubezpieczenia zwierząt nie są w Polsce tak powszechne, jak w innych częściach świata. Jeśli jednak chcesz zabrać swojego pupila na wakacje, koniecznie zainteresuj się dodatkiem do polisy turystycznej, który zapewni mu bezpieczeństwo. W całym tym „wakacyjnym szaleństwie” na psa czy kota czeka wiele niebezpieczeństw - inny klimat, insekty, złamania, dzikie zwierzęta. Wizyta u weterynarza za granicą może kosztować dużo więcej niż u ludzkiego lekarza rodzinnego. Zdecydowanie lepiej zapłacić kilka złotych więcej ubezpieczycielowi.
 

Choroby przewlekłe

Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi mogą spodziewać się nawrotów objawów lub pogorszenia swojego stanu również na wakacjach. W tym przypadku przezorność to podstawa. Wyjeżdżając z kraju, musisz mieć pewność, że za jego granicami w razie czego możesz liczyć na pomoc lekarską. Zdiagnozowano u Ciebie np.: chorobę tarczycy, układu krążenia, nowotwór, cukrzycę, astmę lub inną chorobą przewlekłą? Wykup to rozszerzenie. W innym przypadku ubezpieczyciel nie zwróci Ci kosztów leczenia związanych z powikłaniami choroby.

Opieka nad dziećmi

A co w sytuacji, kiedy wszyscy dorośli wylądują w szpitalu lub z innych względów nie będą się mogli zająć niepełnoletnimi dziećmi? Na to również możesz się przygotować. Niektórzy ubezpieczyciele są w stanie zapewnić im opiekę pod Twoją nieobecność i ją opłacić. Nie jest to powszechnie dostępne rozszerzenie, jednak jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich dzieci, zwróć na nie uwagę.
 

Kierowca zastępczy

Ten dodatek jest raczej ciekawostką niż pomocą stosowaną w praktyce, ale kto wie, może przyda się akurat Tobie. Jesteś jedynym kierowcą w grupie, z którą podróżujesz i przemieszczacie się prywatnym samochodem? Jeśli stanie się coś, co uniemożliwi Ci dalsze prowadzenie pojazdu, firma ubezpieczeniowa zatrudni kierowcę, który pomoże Wam zakończyć podróż bez stresu.
 

Powikłania i komplikacje w czasie ciąży

Niesamowicie ważny punkt dla wszystkich kobiet, które spodziewają się dziecka. Różne firmy gwarantują inne zabezpieczenie zdrowia przyszłych mam. Większość z nich skupia się na pokryciu kosztów ewentualnego leczenia związanego z ciążą lub porodem do jej 32 tygodnia. Są też jednak takie, które zapewnią bezpieczeństwo finansowe bez względu na miesiąc, w którym ciężarna trafi do szpitala.

Rozszerzenie rozszerzeniu nierówne

Pamiętaj o tym, że każda firma ubezpieczeniowa pod tą samą nazwą rozszerzenia może opisywać różne sytuacje. Tak jest np. z pojęciem sportów, które mogą dzielić się na różne kategorie. Niewykluczone, że dyscyplina, którą chcesz uprawiać, wydaje Ci się całkowicie bezpieczna, a mimo to widniej w umowie jako „sport podwyższonego ryzyka”. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy zapoznaj się z OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Jeśli Twój budżet jest ograniczony, zastanów się też nad swoimi priorytetami - choć zawsze lepiej zapłacić kilka złotych za dużo niż za mało.
 

Rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego Colonnade

Chcesz czuć się bezpiecznie podczas wyjazdu zagranicznego? W naszej ofercie znajdziesz ubezpieczenia, które zapewnią Ci zwrot kosztów bez względu na Twój wiek czy aktywność sportową. U nas ubezpieczysz też swój bagaż i dostaniesz zwrot kosztów wycieczki i lotu, na wypadek nieprzewidzianej rezygnacji.